Inteligence je vrozená schopnost, ale lze ji samozřejmě rozvíjet. Rozvíjet inteligenci může každý sám na sobě, čtení, hlavolamy, logické myšlení, ale také snaha učit se vycházet, komunikovat a rozumět si s lidmi. Každý z nás někdy řešení "neřešitelné" situace. A i to je získávání inteligenčních schopností.
Ahoj, Markéto. Určitě bych nenazvala inteligenci "vrozenou schopností"...jde o dispozici k určité úrovni myšlení, vyjadřování se, ať už verbálně, nebo jiným kreativním způsobem. Větu: Každý z nás někdy ....řešení "neřešitelné" situace - jsem nepochopila. Patrně z důvodu, že Ti tu vypadlo sloveso. Prostě budu ráda, když svůj příspěvek zkonkretizuješ a rozvedeš. Díky za to, Bára
Budu se snažit.
Inteligence nám pomáhá v myšlení, učení, adaptaci. Inteligence máme několik....hudba, pohyb, Bohužel nemohu najít správná slova, vrátím se k tomu.
Již od narození rozvíjíme svou inteligenci, tím, že vnímáme a učíme se nové věci (jíst, pít, říkat si o pozornost, komunikovat, učit se jazyky, počítat, chodit, zpívat, běhat) a adaptujeme se na určité prostředí, ať již rodinné, školní, pracovní, kolektivní všechno tohle nás posouvá inteligenčně dál. Inteligence je u každého jedince individuální, ale každý z nás s ní může pracovat a rozvíjet ji. A teď k mému slavnému " řešení neřešitelných situací".
Každý z nás dřív nebo později bude řešit něco, co se mu zdá jako obrovský problém například v práci, který nemůže vyřešit. Ale ve většině případů příjdeme na to jak daný problém vyřešit, čímž posouváme hranici inteligence (v tomto případě společenské- personální) o trochu víš.
Inteligencí máme několik druhů:
jazykově-verbální, logicko-matematická, zvukově-hudební, tělesně-pohybová, vizuálně-prostorová, vnitřní neboli intrapersonální, společenská neboli interpersonální a přírodní. (zdroj: Internet). Nedokázala jsem najít správná slova, tak jsem to raději našla.
Snad jen poslední věta: každý člověk je individuální a každý má rozdílně rozvinutý jiný druh inteligence.
Trochu starší článek, ale přesto mě zaujal
http://www.national-geographic.cz/clanky/clovek-ma-8-druhu-inteligence-jak-jste-na-tom-vy.html
Ahoj, Markéto. Moc díky za reakci a upřesnění.
Sdílím s Tebou názor, že každý člověk je individualita, kterého ovlivňují různé podněty (sociální prostředí, různá genetická výbava apod.). Sdílím s Tebou také názor, že se některé složky inteligence projevují jako více dominantní, pokud jim ve svém životě dáváme prioritu.
Faktem je také to, že inteligence jako celek nás provází různými psychickými procesy.