1. Jak může vypadat mentoring ve škole

Přečtěte si následující situaci ze školy, na které moc pěkně uvidíte, že mentoring neznamená něco nového a složitého. Je to mnohdy činnost, kterou už třeba dávno děláte, například když zaučujete nově nastupujícího učitele k vám do školy, ale nenazýváte ji mentoringem. 

Principy mentoringu vám mohou velmi pomoci například při práci s kolegy, kteří potřebují překonat strach z toho, že selžou, že se před kolegy nebo žáky ztrapní a nejlépe jim tak pomůžete individuálním a citlivým přístupem. 


Ředitel školy poprosil ICT koordinátora Davida, aby se věnoval novému kolegovi Mirkovi, který vyučuje matematiku a fyziku. Mirek se potřebuje naučit pracovat se školním informačním systémem a je třeba mu ukázat nové technologie, které škola používá. Mirek se sám rozhodl, že chce technologie vyzkoušet v hodinách. 

David se s Mirkem sešel, aby zjistil, jaké jsou jeho digitální kompetence, a zmapoval jeho zkušenosti, znalosti a dovednosti ve využívání digitálních technologií ve výuce.  

Mirek sám Davidovi přiznal, že by se asi měl více rozvíjet v digitálních technologiích, aby je mohl lépe integrovat do výuky, protože mu záleží na tom, aby žáky lépe připravoval na budoucnost.  David mu navrhnul, že se budou pravidelně scházet a že pro něj připraví plán úkolů, které mu pomůžou se pomalu rozvíjet. Navíc mu poskytnul i dobré zdroje, kde si může Mirek najít užitečné informace, tipy a triky do praxe.  

Jedním z úkolů, na kterém se David s Mirkem domluvili, byla třeba tvorba interaktivní aktivity do hodiny matematiky v aplikaci Math Games. David potom Mirkovi dal zpětnou vazbu a doporučení, co by mohl ještě doladit.  

Během několika týdnů se Mirek začal cítit sebevědoměji a postupně opravdu do svých hodin začleňoval jak třeba tablety a Chromebooky, tak i další digitální nástroje. David Mirkovi ukázal, jak může využívat online kolaboraci mezi žáky, což bylo něco, co Mirek nikdy předtím nezkoušel. Společně vytvořili plán, jak tuto technologii integrovat do hodin matematiky a fyziky. 

David Mirkův postup sledoval a pravidelně se scházeli na krátkých setkáních, během nichž diskutovali o dosažených úspěších, výzvách a plánech do budoucna.   

Mirek dokonce začal samostatně experimentovat s novými nástroji a metodami ve svých hodinách. Spolupráce mezi Davidem a Mirkem nejenže posílila Mirkovi digitální dovednosti, ale přispěla také k vytvoření inspirativnějšího vzdělávacího prostředí na škole.