Přejít k hlavnímu obsahu

ICT koordinátor jako mentor

Stránky: Moodle - Národní pedagogický institut České republiky
Kurz: Mentor pro kolegy Praha 2024
Kniha: ICT koordinátor jako mentor
Vytiskl(a): Nepřihlášený host
Datum: pondělí, 25. listopadu 2024, 00.37

1. Jak může vypadat mentoring ve škole

Přečtěte si následující situaci ze školy, na které moc pěkně uvidíte, že mentoring neznamená něco nového a složitého. Je to mnohdy činnost, kterou už třeba dávno děláte, například když zaučujete nově nastupujícího učitele k vám do školy, ale nenazýváte ji mentoringem. 

Principy mentoringu vám mohou velmi pomoci například při práci s kolegy, kteří potřebují překonat strach z toho, že selžou, že se před kolegy nebo žáky ztrapní a nejlépe jim tak pomůžete individuálním a citlivým přístupem. 


Ředitel školy poprosil ICT koordinátora Davida, aby se věnoval novému kolegovi Mirkovi, který vyučuje matematiku a fyziku. Mirek se potřebuje naučit pracovat se školním informačním systémem a je třeba mu ukázat nové technologie, které škola používá. Mirek se sám rozhodl, že chce technologie vyzkoušet v hodinách. 

David se s Mirkem sešel, aby zjistil, jaké jsou jeho digitální kompetence, a zmapoval jeho zkušenosti, znalosti a dovednosti ve využívání digitálních technologií ve výuce.  

Mirek sám Davidovi přiznal, že by se asi měl více rozvíjet v digitálních technologiích, aby je mohl lépe integrovat do výuky, protože mu záleží na tom, aby žáky lépe připravoval na budoucnost.  David mu navrhnul, že se budou pravidelně scházet a že pro něj připraví plán úkolů, které mu pomůžou se pomalu rozvíjet. Navíc mu poskytnul i dobré zdroje, kde si může Mirek najít užitečné informace, tipy a triky do praxe.  

Jedním z úkolů, na kterém se David s Mirkem domluvili, byla třeba tvorba interaktivní aktivity do hodiny matematiky v aplikaci Math Games. David potom Mirkovi dal zpětnou vazbu a doporučení, co by mohl ještě doladit.  

Během několika týdnů se Mirek začal cítit sebevědoměji a postupně opravdu do svých hodin začleňoval jak třeba tablety a Chromebooky, tak i další digitální nástroje. David Mirkovi ukázal, jak může využívat online kolaboraci mezi žáky, což bylo něco, co Mirek nikdy předtím nezkoušel. Společně vytvořili plán, jak tuto technologii integrovat do hodin matematiky a fyziky. 

David Mirkův postup sledoval a pravidelně se scházeli na krátkých setkáních, během nichž diskutovali o dosažených úspěších, výzvách a plánech do budoucna.   

Mirek dokonce začal samostatně experimentovat s novými nástroji a metodami ve svých hodinách. Spolupráce mezi Davidem a Mirkem nejenže posílila Mirkovi digitální dovednosti, ale přispěla také k vytvoření inspirativnějšího vzdělávacího prostředí na škole. 


2. Buďte mentorem pro své kolegy

Možná jste pojem mentor již slyšeli, možná je pro vás nový. I když si jej možná nevztahujete do prostředí školy, vězte, že i metody mentoringu zde můžete uplatnit. Jedná se o metodu, která vám z dlouhodobého hlediska pomůže rozvíjet kolegy a kolegyně v oblasti, kterou si společně zvolíte. 



Co je to vlastně mentoring?

Mentoring je forma individuálního rozvoje spolupracovníků, kdy mentor je zkušený odborník v dané oblasti, který své znalosti předává mentorovanému, často zvanému mentee. 

Mentee bude učitel, který má zájem se rozvíjet, přijímá rady a konzultace s mentorem. V průběhu mentoringu získává podporu a informace o možnostech řešení různých situací a úkolů, které vycházejí ze zkušeností mentora. 

Koordinátor ICT bude v roli mentora vůči svým kolegům vystupovat poměrně často. Tato metoda je vhodná i pro rozvoj pedagogů, kteří v dané oblasti mají malé nebo žádné znalosti. Mentorování je dlouhodobý proces. Lépe budete mentorovat někoho, koho více poznáte, což zabere nějaký čas. 


3. Jak začít

Mentorování může mít různé podoby. Od klasického učení jeden na jednoho, přes instruování přímo při činnosti mentorovaného (např. pomoc mentora při přípravě na výuku, tvorbě výukových materiálů apod.) po sdílení zkušeností v rámci tandemové výuky

 Kromě samotné pomoci je zde tedy důležité, že pomáháte stanovit cíle, kontrolujete jejich plnění a vyhodnocujete. 


Potkejte se s učitelem, který je motivovaný se dál učit. Vysvětlete mu, jak vaše spolupráce bude probíhat (viz níže informace v kurzu). S učitelem si ujasněte cíle, bavte se o jeho motivaci a o možnostech práce na sobě. Ujasněte si, jaká máte od mentoringu očekávání a jaké jsou možnosti. Domluvte se na pravidelných schůzkách, doporučujeme jednou za 14 dní.  

 Poznejte učitele 

Pomocí pozorování a rozhovorů (či jinak) se poznávejte, budujte si důvěru.  Aby proces dobře fungoval, musíte si věřit a být otevření. Mějte společná a realistická očekávání. 

Na základě cílů a motivace nabídněte učiteli témata, která se mohou stát základem pro vaši spolupráci. Společně se domluvte, na čem se bude pracovat.  

Definujte společně cíl. Na cíli se musíte shodnout, cíl by měl být konkrétní a časově ohraničený, ideálně si pomozte metodou SMART. Je možné stanovit dlouhodobý cíl a ten rozfázovat na dílčí cíle. Nezapomeňte si definovat výstupy. Buďte též otevřeni tomu, že se cíle mohou změnit.  

Veďte učitele k praktickému uskutečňování vytýčených cílů. Domluvte se na způsobech a metodách, jakými budete pomáhat.  

Poskytněte učiteli zpětnou vazbu k tomu, jak se podařilo cíle splnit. Můžete provést i reflexi. Na základě vyhodnocení můžete celý proces opakovat a stanovit nové cíle.  

 Možná se vám bude hodit, když se naučíte klást dobré otázky. Podívejte se např. na toto video, které vám pomůže tuto problematiku více pochopit. https://edu.ceskatelevize.cz/video/5156-otazka