Opatření na SŠ a VOŠ k přijímacímu řízení a maturitní zkoušce

Přijímací řízení

PŘI PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍ ke vzdělávání na středních a vyšších odborných školách se žákům-cizincům, kteří tedy nejsou občany ČR a získali předchozí vzdělání v zahraniční škole, promíjí podle § 60 odst. 4 ŠZ na žádost přijímací zkouška z českého jazyka. Znalost českého jazyka, která je nezbytná pro vzdělávání v daném oboru vzdělání, ověřuje škola rozhovorem.

To vyplývá i z § 60 ŠZ, který se týká obsahu a formy přijímacích zkoušek, odst. 5, v němž je uvedeno: Cizinci, na které se vztahuje § 20 odst. 4, nekonají na žádost jednotnou zkoušku ze vzdělávacího oboru Český jazyk a literatura. Povinnost školy ověřit rozhovorem znalost českého jazyka, která je nezbytná pro vzdělávání v daném oboru vzdělání, není dotčena. V rámci kritérií podle § 60 k organizaci přijímacího řízení podle odst. 2 písm. a) ŠZ stanoví ředitel školy způsob hodnocení jednotné zkoušky cizinců podle věty první.

Podle VYHLÁŠKY o přijímacím řízení ke střednímu vzdělávání ze dne 24. 10. 2016 (353/2016) je podle § 14, který se týká úpravy hodnocení výsledků jednotné zkoušky cizinců, postupuje takto:

  • Ředitel školy pro hodnocení výsledku jednotné zkoušky žáků-cizinců, kteří nekonají zkoušku z českého jazyka a literatury podle § 20 odst. 4 ŠZ, vytváří ve spolupráci s CZVV pořadí uchazečů na základě redukovaného hodnocení všech přijímaných uchazečů v přijímacím řízení do daného oboru vzdělání nebo zaměření podle školního vzdělávacího programu. Redukované hodnocení neobsahuje výsledek testu z českého jazyka a literatury. Pořadí uchazečů v redukovaném hodnocení se použije pro jejich zařazení do výsledného pořadí uchazečů stanoveného podle § 60d odst. 3 Školského zákona.