Proto, aby se učitelé nebáli technologie používat, aby věděli, jaké výhody i rizika jsou s nimi spojené, jak mohou pomoci ve výuce, přípravě hodin apod., je důležité, abyste je uměli dobře motivovat a vést, zvládali efektivní komunikaci a argumentaci. Díky tomu budete s učiteli lépe spolupracovat, komunikovat, lépe řešit problémy, pomůže vám to např. i v řízení projektů či při vedení různých školení či vyjednávání s vedením.
Pedagogové snadněji přijmou změnu a naučí se něco nového, když k tomu povede pozitivní cesta, týmová spolupráce a podpora. Tyto dovednosti vás nenaučí jeden modul, ani jeden kurz. Jedná se o dovednosti, které je třeba trénovat.
Možná si říkáte, že nemáte čas a prostor řešit tato témata, že na vás leží množství jiných úkolů. Věřte, že základem je dobře si vyjednat svoji roli ICT koordinátora a domluvit, jaké činnosti lze delegovat. Vytvoří se vám prostor pro další činnosti, vedení a motivaci učitelů.
Tím, že se budete učitelům věnovat, vám v dlouhodobém měřítku ubyde práce, neboť velké množství činností spojených s digitálními technologiemi zvládnou učitelé sami.
ICT koordinátor není jen odborníkem na digitální technologie, ale měl by ovládat i rozsáhlé manažerské dovednosti a schopnost být dobrým leadrem.
ICT koordinátor se částečně podílí na vedení školy, rozhoduje či spolurozhoduje o množství témat vztahující se k ICT (nákupy, implementace ICT do ŠVP, digitální strategie...). Měl by zvládat vést školení, vést porady, sledovat pokroky v řízení změn a v implementaci ICT, řídit tým, pracovat na projektech, ale také být vizionářem, vést kolegy a kolegyně k používání digitálních technologií, motivovat, reflektovat, koučovat. To vše je velké množství dovedností, které lze postupně trénovat praxí.
V tomto modulu si ukážeme základy efektivní komunikace, vedení (leadershipu), motivace, vyjednávání a nahlédneme i do oblasti time managementu. To vše vám pomůže si upevnit teoretický základ, který budete trénovat na semináři. Praxí v samotné škole pak tyto dovednosti budete pilovat.
Nejdůležitější rada na závěr: Nebojte se dělat chyby, jsou důležité pro pokrok. Zkoušejte aplikovat techniky v praxi a sledujte, co vám funguje.
Naposledy změněno: pondělí, 9. října 2023, 12.40