Podle § 7 odst. 7 školského zákona vzdělávání ve školách a školských zařízeních zajišťují pedagogičtí pracovníci. Předpoklady pro výkon činnosti pedagogických pracovníků, jejich další vzdělávání a kariérní systém upravuje zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

 

Pedagogickým pracovníkem je ten, kdo koná přímou vyučovací, přímou výchovnou, přímou speciálněpedagogickou nebo přímou pedagogicko-psychologickou činnost přímým působením na vzdělávaného, kterým uskutečňuje výchovu a vzdělávání na základě školského zákona ("přímá pedagogická činnost"); je zaměstnancem právnické osoby, která vykonává činnost školy, nebo zaměstnancem státu, nebo ředitelem školy, není-li k právnické osobě vykonávající činnost školy v pracovněprávním vztahu nebo není-li zaměstnancem státu. Pedagogickým pracovníkem je též zaměstnanec, který vykonává přímou pedagogickou činnost v zařízeních sociálních služeb. Přímou pedagogickou činnost vykonává například:

§  vychovatel,

§  pedagog volného času,

§  asistent pedagoga,

§  trenér,

§  vedoucí pedagogický pracovník.

 

Z výše uvedeného vyplývá, že pedagogický pracovník musí být v pracovně právním vztahu k právnické osobě vykonávající činnost školského zařízení. Z toho plyne, že „dobrovolní“ pracovníci, jejichž vztah k právnické osobě vykonávající činnost školského zařízení je občanskoprávní, pedagogickými pracovníky být nemohou, nemohou tedy realizovat zájmové vzdělávání. Nic ale nebrání „dobrovolným“ pracovníkům, aby pedagogickým pracovníkům při realizaci zájmového vzdělávání pomáhali.

 

Pedagogickým pracovníkem může být ten, kdo splňuje tyto předpoklady:

a)      je plně způsobilý k právním úkonům,

b)      má odbornou kvalifikaci pro přímou pedagogickou činnost, kterou vykonává,

c)      je bezúhonný,

d)      je zdravotně způsobilý a

e)      prokázal znalost českého jazyka (týká se jen osob, které získaly příslušnou odbornou kvalifikaci v jiném vyučovacím jazyce než českém)

 

Způsobilost k právním úkonům se posuzuje podle příslušných ustanovení občanského zákoníku.  Plnou způsobilost k právním úkonům má osoba po dosažení věku 18 let. Omezit plnou způsobilost k právním úkonům může jen soud.

 

Za bezúhonnou se nepovažuje při posuzování předpokladů pro výkon činnosti pedagogického pracovníka fyzická osoba, která byla pravomocně odsouzena

1.      za trestný čin spáchaný úmyslně, nebo

2.      za trestný čin spáchaný z nedbalosti v souvislosti s výkonem činnosti pedagogického pracovníka, pokud se na ni podle zákona nehledí, jako by nebyla odsouzena,

Fyzická osoba prokazuje bezúhonnost před vznikem pracovněprávního vztahu nebo při podání žádosti o akreditaci předložením výpisu z evidence Rejstříku trestů; výpis nesmí být starší než 3 měsíce. V průběhu trvání pracovněprávního vztahu je pedagogický pracovník povinen informovat do deseti pracovních dnů ředitele školy nebo ředitele zařízení sociálních služeb o tom, že byl pravomocně odsouzen za trestný čin, jímž by mohl pozbýt předpoklad bezúhonnosti; do jednoho měsíce od nabytí právní moci rozsudku předloží pedagogický pracovník nový výpis z evidence Rejstříku trestů.

 

Posuzování předpokladu zdravotní způsobilosti se řídí ustanoveními zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky č. 79/2013 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, (vyhláška o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče). Pedagogický pracovník je povinen se podrobit vstupní prohlídce, periodické prohlídce, mimořádné prohlídce a výstupní lékařské prohlídce. Periodická prohlídka u pedagogických pracovníků vykonávajících práci nebo činnost, jejichž součástí je riziko ohrožení zdraví, se provádí

a)      jednou za 4 roky, nebo

b)      jednou za 2 roky, jde-li o zaměstnance, který dovršil 50 let věku; poprvé se provede v návaznosti na periodickou prohlídku podle písmene a).

 

Znalost českého jazyka prokazuje pouze fyzická osoba, která získala příslušnou odbornou kvalifikaci v jiném vyučovacím jazyce než českém.

Zkoušku z českého jazyka lze vykonat na vysoké škole v rámci programu celoživotního vzdělávání nebo v zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků nebo v jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky.

Prokázání znalosti českého jazyka se nevyžaduje u fyzické osoby, která úspěšně vykonala maturitní zkoušku z českého jazyka a literatury.

 

 

Naposledy změněno: neděle, 19. června 2016, 23.15