Pojďme si to na konec shrnout.

Kouč vede koučovaného metodou kladení takových otázek, které ho dovedou k uvědomění, k tomu, aby si dokázal sám odpovědět na problémy a své otázky, aby si uměl sám stanovit cíle. 

Kouč neradí, jen otázkami pomáhá porozumět. Kouč nemusí problematice rozumět.  

 Mentoring je oproti tomu proces, kdy vy jako mentor s učitelem stanovujete témata a cíle, kterým se bude učitel věnovat, sledujete proces plnění cílů a dáváte učiteli zpětnou vazbu. Mentor je odborník v oblasti a umí předávat své dovednosti.  
 Je jasné, že se nestanete (pokud nebudete chtít) koučem a nebudete si dělat výcvikový kurz na kouče. Přesto můžete využívat koučovací metody a těžit z výhod, které koučování přináší. Stejně tak se nemusíte nazývat mentorem, ale můžete aplikovat postupy a procesy mentorování. 

 

Může se to nyní zdát jako něco složitého, do čeho se nechcete pouštět. Věřte však, že je to jen další metoda učení, navíc velmi efektivní. 

Možná si budete ze začátku nejistí, v koučování a mentorování se však budete zlepšovat tím, že to budete zkoušet a trénovat a dávat si zpětnou vazbu. Časem pak uvidíte, že díky těmto metodám si učitelé začnou více věřit, posílí se jejich motivace a sebedůvěra v používání digitálních technologií.  

V další části modulu se podíváme na podrobnější informace k oběma metodám, i na to, jak je zařadit do vaší praxe. 

Než se do toho pustíme, najděte si chvíli čas a pusťte si (třeba jen k poslechu při jiné činnosti) tento rozhovor, kde se dozvíte, co je koučování a jaký je jeho rozdíl od mentoringu a terapie. https://youtu.be/90r60QEqj10?si=05BJ1m70RKN35xJo (SK) 

Kratší vysvětlení najdete v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=T5VlksdZtgA