Podpora podle § 16 školského zákona

Tato podpora se týká nejen dětí a žáků-cizinců bez znalosti češtiny jako vyučovacího jazyka, nýbrž všech dětí a žáků s odlišným mateřským jazykem v mateřských, základních či středních školách za předpokladu, že potřebují další podpůrná opatření.

Kromě neznalosti vyučovacího jazyka mají speciální vzdělávací potřebu, která vyplývá z jejich zdravotního stavu, z příslušnosti k jinému kulturnímu prostředí nebo jiných životních podmínek (event. i z nadání nebo mimořádného nadání).

Tato podpora je určena tedy i těm dětem a žákům-cizincům, kteří potřebují navíc kromě podpory při výuce českého jazyka podle § 20 další podpůrná opatření z důvodu, že to vyžadují jejich vzdělávací potřeby.

  • Těmto dětem či žákům mohou být poskytována podpůrná opatření v pěti stupních (1. stupeň podpory poskytuje samotná škola bez finančního nároku, 2. až 5. stupeň podpory je realizován s finanční podporou a pouze na základě doporučení školského poradenského zařízení, které vychází z charakteru obtíží dítěte nebo žáka, které mají dopad na jeho vzdělávání podle školského zákona a vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných. 
  • Blíže o podpůrných opatřeních všech pěti stupňů ve školské praxi viz http://www.inkluzivniskola.cz/organizace-aneb-cizinci-ve-skole/jazykova-podpora-dle-ss16.