Standard konektivity a bezpečnosti školy v 21. století
Požadavky na absolvování
4. Vnější konektivita školy
4.2. Oblast 2: Firewall
Proč?
Ve vnitřní konektivitě škol jsme řešili zabezpečení zařízení a síťových prvků. Ty se dostávají do kontaktu s vnější (celosvětovou) sítí – internetem, a právě odtud hrozí naprostá většina rizik. Firewall je virtuální ochrannou zdí školy před tímto vnějším světem.
Návodné otázky:
- Potřebuji firewall?
- Co vůbec firewall dělá?
Co je třeba zařídit:
- Pořídit a správně nastavit firewall tak, aby nebyl umožněn neoprávněný vstup do školní sítě a zároveň byl zajištěn bezpečný vstup do sítě Internet.
- Firewall je správně nastaven tak, aby jednotlivé skupiny uživatelů měly přístup do určité části sítě (jaké disky apod.).
Potřebuji firewall?
- Ano, firewall je nutný na všech typech škol.
- Tato zařízení jsou škálovatelná dle požadavků školy a jsou jednoduchá na pořízení.
Firewall – co dělá?
- Firewall je prostředníkem mezi vnějším světem a sítí školy.
- Správně nastavený firewall neumožní neoprávněný vstup do školní sítě a naopak umožní bezproblémový přístup sítě k Internetu.
- Firewall propustí dovnitř školy pouze oprávněný provoz a neoprávněné aktivity zastaví.
- Administrátor určí pravidla pro to, do jakých částí sítě (např. disků) jednotlivé skupiny uživatelů mohou (žáci, učitelé, zaměstnanci, hosté).
Další zdroje informací
Bezpečnost – Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů. Úvod - Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů [online]. Dostupné z: https://www.projektsypo.cz/bezpecnost
KOPECKÝ, K., Základy počítačové bezpečnosti. Podpora kompetencí vedoucích pedagogických pracovníků při implementaci digitálních technologií do života školy/školského zařízení. [online]. Dostupné z: http://www.klus.upol.cz/wp-content/uploads/2021/02/pc_bezpecnost_kopecky.pdf