Mobilní telefony a žáci
V současné době se střetáváme se dvěma poměrně vyhraněnými přístupy – na jedné straně jsou zastánci toho, že mobilní telefony ve výuce žákům není dobré povolovat a v tomto přístupu shledávají značné benefity, zastánci druhého přístupu naopak mobilní telefony ve výuce chtějí a považují je za přínosné.
Možná vás budou zajímat různé studie a data. Podívejte se např. na článek o tom, jak školy s mobilům přistupují. Úvahu o tom, zda zakazovat mobily najdete v tomto textu. Starší článek na e-bezpečí (2019) ukazuje také zajímavé postřehy.
Jaké je řešení?
Klíčové je naučit žáky porozumět tomu, jak jednotlivé aplikace v jejich mobilních telefonech fungují. Například je třeba rozumět tomu, jak se na internetu a sociálních sítích užívají algoritmy, které ovlivňují, co nám daná doména zobrazuje.
https://www.youtube.com/watch?v=IARByMNIpsw
To pomáhá většímu odstupu a kritickému zvážení toho, jaký obsah konzumujeme. Je třeba také učit děti porozumět tomu, jak komunikaci může ovlivnit, když v ní chybí neverbální signály komunikace, jak mění výpovědní hodnotu prezentace, když je možné dopředu rozmyslet, co o sobě sdělím (asynchronní prostředí) a jak anonymita může ovlivnit např. výpovědní hodnotu zpětné vazby.
Je třeba vědět, jak se vytváří digitální stopa, abychom ji mohli vědomě regulovat a nenechávali za sebou materiál, který někdo jednoduše zneužije. Nebo jaké strategie může užívat vizuální manipulace. To vše přitom rozvíjí myšlení a pomáhá k učení.