Druhy digitálních zařízení
Projděte si vybrané technologie. Na prezenčním semináři se pak můžete lektora zeptat na cokoliv dalšího, co by vás ke konkrétním zařízením zajímalo.
10. Mikroskopy, čidla, senzory, geolokátory, chytré hodinky
Jde o digitální zařízení sloužící k různým výukovým aktivitám a pokusům, a to jak v rámci individuálního využití, tak i pro skupinovou výuku.
Mikroskopy a mobilní mikroskopy jsou optické přístroje ke zvětšování velice malých objektů, které nezvětší lupa, jsou to přístroje nejen pro výzkum, ale také pro učení a popularizaci vědy.
Čidla, senzory jsou digitální pomůcky (jako samostatné součástky nebo zabudované do měřícího zařízení), které slouží k měření fyzikální nebo technických veličin, ideální jsou taková zařízení, která měří, zaznamenávají a přenášejí data do počítače v reálném čase.
Elektrické i jiné obvody a systémy jsou různé stavebnice, díky kterým se žáci učí elektrickým obvodům.
Geolokátory vzdáleně stanovují polohu a čas na Zemi i v přilehlém prostoru s využitím systémů GPS nebo Galileo a své užití naleznou třeba v zeměpisu v rámci výuky zeměpisných souřadnic a určování polohy, popř. během různých školních akcí nebo projektových dnů v přírodě i jinde.
Chytré hodinky a náramky jsou nositelná příslušenství k zařízením, jejich využití ve škole se nabízí v rámci tělesné výchovy, kde je možné individuálně naplánovat trénink a průběžně sledovat výsledky, ale i v dalších předmětech, kde by se dali využít senzory nebo SW v těchto zařízeních (např. výuka jazyků).