Druhy digitálních zařízení
Projděte si vybrané technologie. Na prezenčním semináři se pak můžete lektora zeptat na cokoliv dalšího, co by vás ke konkrétním zařízením zajímalo.
8. 3D tiskárny, 3D pera, 3D skenery
Jde o zařízení, která pracují s trojrozměrnými předměty s cílem je zachytit, vytvořit jejich model nebo kopii.
3D tiskárny tisknou – kreslí – modelují filament (plastová vlákna), který při teplotě cca 170–280°C skrze trysku vytlačují ven, kde se pomocí pohyblivého ramene tiskárny vrství, ochladí a ve 3D tvaru daném počátečním zadáním ztuhne. Zadání je vytvářeno v softwaru pro 3D modelování a existují i galerie 3D modelů k tisku.
Kde se dá 3D tisk využít? Např. Na různé součástky a technické modely, architektonické modely, tištěná elektronika, díly pro automobilový, letecký, ale i zbrojní průmysl, boty, oblečení, hračky, nábytek, dárkové předměty, modely a postavičky, sochy, protetika, zubní náhrady, kostní štěpy či modely orgánů, nádorů i konkrétních anatomických modelů pro výuku i k přípravě na složité operace ve zdravotnictví nebo v lékařském výzkumu vrstvy buněk k pěstování umělých orgánů, tisk DNA struktur rostlin pro jejich šlechtění, modely archeologických artefaktů (kostry, zkameněliny, starožitnosti…), potravinářský tisk a 3D tisk celých domů a dalších staveb ve stavebnictví…
3D pera podobně jako 3D tiskárny tisknou – kreslí – modelují filament (plastová vlákna), který při teplotě cca 200°C skrze trysku vytlačují ven, kde se ochladí a ve tvaru 2D či 3D daném zručností a kreativitou žáků či studentů ztuhne.
3D skenery jsou zařízení k 3D digitalizaci reálných objektů nebo reálného prostředí s cílem zachytit jeho vzhled (tvar, barvy, textury, poměry vzdáleností jednotlivých částí…) a následně vytvořit digitální 3D model k jeho vytištění, dalšímu zkoumání nebo úpravě