2. Šifrování

Data, která na svém počítači máte, je možné šifrovat. To znamená, že se soubory stanou absolutně nečitelnými, dokud neproběhne jejich dešifrování zadáním hesla, využitím speciálního klíče apod. Šifrovat byste měli zejména osobní data, citlivá data (faktury apod.), data na přenosných zařízeních (mobilní telefony, notebooky, USB flash disky) a data ukládaná do cloudu. Je vhodné šifrovat rovněž data, která odesíláte někomu jinému e-mailem, přes úschovnu nebo ulož.to. Některé typy souborů lze šifrovat jednotlivě (např. soubory MS Office), jiné můžete nejprve vložit do archivu a zašifrovat až ten. V této části si ukážeme nejpoužívanější a nejjednodušší způsoby šifrování.

Zašifrovaná data potřebují silné heslo, které nesmíte ztratit, jinak hrozí, že se k datům již nedostanete. Uložte si proto dešifrovací heslo do vašeho správce hesel.

Některé služby pro sdílení souborů (např. ulož.to) umožňují zabezpečit soubory heslem. To vaše data může do jisté míry chránit před ostatními uživateli, ale služba samotná k datům přístup má. Soubory tedy raději šifrujte ještě před sdílením.