Žák-cizinec v základní škole

Stránky: Moodle - Národní pedagogický institut České republiky
Kurz: Čeština jako druhý jazyk v českém školství 2020
Kniha: Žák-cizinec v základní škole
Vytiskl(a): Nepřihlášený host
Datum: pátek, 22. listopadu 2024, 05.43

Specifika

Ve srovnání s dětmi-cizinci v MŠ je věkové rozpětí žáků-cizinců v ZŠ mnohem větší, a proto i i problematika jejich vzdělávání bude různorodější. Podle věku lze je možné rozdělit děti cizích státních příslušníků na žáky-cizince na 1. stupni ZŠ (mladší školní věk) a na 2. stupni ZŠ (starší školní věk). Zvláštní podskupinu tvoří žáci-cizinci první třídy, kteří si teprve osvojují kompetence čtení a psaní. 

K začleňování žáků-cizinců do českého základního školství existuje několik metodických doporučení. Integrace a inkluze žáka-cizince může být úspěšná pouze tehdy, pokud je splněno několik podmínek a pokud se všichni zúčastnění vyhnou úskalím, která tento proces doprovázejí (nevhodné zařazení do nižší třídy, komunikační bariéry a bloky, nesprávné hodnocení chyb, minimální zapojení rodičů do školních záležitostí apod.).

Ukázka z praxe Základní školy Staňkova v Brně. 


Pokračování

Skupině žáků-cizinců v českých ZŠ byla doposud věnována největší pozornost, a proto existuje i několik metodik a řada výukových materiálů. Nejlepší výběr učebnic a doplňujících výukových materiálů mají vyučující žáků-cizinců mladšího školního věku, zatímco u staršího školního věku je výběr omezenější, nicméně lze v mnoha případech využívat i materiálů určených dospělým.

Metodický list k vyučování českému jazyku pro učitele žáků-imigrantů autorek M. Čechové a L. Zimové (Český jazyk a literatura 53, 2002/2003, s. 179–184) shrnuje základní doporučení pro začleňování žáků-cizinců do výuky na ZŠ. 

Nejdůležitější je správně zařadit žáka do vyučovacího procesu (do ročníku), a to na základě těchto faktorů: věku žáka-cizince, jeho dosavadního vzdělávání a znalosti českého jazyka. Často dochází k tomu, že jsou žáci-cizinci zařazování do ročníků nižších, což však působí velmi neblaze na psychiku žáků, kteří se v této situaci necítí dobře, protože se obvykle mezi mladšími spolužáky stydí. Za vhodné řešení považujeme také zařazení žáka-cizince do přípravných tříd, které jsou určeny dětem s uděleným odkladem školní docházky, výjimečně i dětem pětiletým, a to na základě doporučení pedagogicko-psychologické poradny a se souhlasem rodičů a ředitele školy. Přípravné třídy spadají do systému předškolního vzdělávání, řídí se Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání a jejich cílem je připravit děti se sociokulturním znevýhodněním k začlenění do hlavního vzdělávacího proudu. 

Z výsledků mnoha výzkumů vyplývá, že problémy při začleňování cizinců do výuky v českých základních školách jsou dány několika faktory:

a) délka pobytu cizince v českém prostředí, než začne navštěvovat českou školu
b) mateřský jazyk dítěte
c) motivace dítěte k učení se
d) odlišný kulturní vzorec chování a jiný školský systém

Důležité je také seznámit se se základními sociokulturními odlišnostmi mezi žákem českého a jiného původu a pozitivně jich ve vyučování využít, zároveň připravit žáky ve třídě na přijetí cizince a vhodnou formou je seznámit s kulturními a sociálními odlišnostmi prostředí, z něhož nový žák přichází, aby se předešlo negativním, sociopatologickým jevům.