Zpětná vazba

Stránky: Moodle - Národní pedagogický institut České republiky
Kurz: Asistent pedagoga: Speciálně-pedagogické minimum
Kniha: Zpětná vazba
Vytiskl(a): Nepřihlášený host
Datum: čtvrtek, 1. května 2025, 00.58

K čemu slouží zpětná vazba


Poskytování zpětné vazby během procesu učení žáka je klíčovou součástí podpory žáků s poruchami pozornosti a soustředění, nízkou motivací a pomalým psychomotorickým tempem. Kvalitní zpětná vazba dokáže posílit sebedůvěru, zvýšit motivaci a nasměrovat žáka ke zlepšení jeho výkonu.




Pro představu toho, jak to může vypadat v praxi, se můžete podívat na přiložené video. Co Vás ve videu zaujalo? Dokážete identifikovat jeho klíčové momenty?


Video je ukázkou hodiny občanské výchovy s žáky s odlišným mateřským jazykem. Podívejte se na něj a všimněte si, jakým způsobem dává paní učitelka žákům zpětnou vazbu

Video má 2 minuty, samo se zastaví v čase 54:04. Pokud byste chtěli video dokoukat celé, využijte po skončení ukázky ikonu .


Click to play video



Neváhejte ve své praxi používat podobné nástroje pro reflexi práce, jako paní učitelka ve videu.

Jaké aspekty jsou při poskytování takového, ale i jiného typu zpětné vazby podstatné? To se dozvíme v této kapitole. Pojďme na to.

Pozitivní, konkrétní a rychlá zpětná vazba


Pozitivní a konkrétní zpětná vazba je zásadní pro rozvoj sebedůvěry a motivace žáků. Pomáhá jim jasně vidět, co dělají správně, a poskytuje jim specifické informace, které mohou využít pro další zlepšování. 

Místo obecného chválení je mnohem účinnější použít přesná a smysluplná slova, která popisují konkrétní činnost, kterou žák vykonal. Zpětná vazba nemusí být zaměřená pouze na výsledek, ale i na proces, který k výsledku vedl.





 




Co z toho plyne?


  • Uvádějte přesně, co žák udělal dobře.
  • Zdůrazněte pokrok.
  • Oceňte snahu, nejen výsledek.


Tip pro asistenty pedagoga


Používejte vizuální prvky, například pro záznam pokroku můžete použít nálepky nebo grafy.

Zpětná vazba by také měla přicházet co nejrychleji. Žáci potřebují vědět, jak si vedou, co nejdříve. Rychlá zpětná vazba posiluje okamžitou vazbu mezi výkonem a reakcí

Reagujte tak ihned po dokončení kroku nebo části úkolu. Čím déle žák čeká na hodnocení, tím více ztrácí spojení mezi výkonem a výsledkem. 

Pravidelná reflexe


Pravidelné hodnocení výkonu je klíčové pro růst žáků. Tím, že žáky jako Jakuba zapojíme do procesu hodnocení, jim pomáháme lépe rozumět jejich úspěchům a identifikovat kroky k dalšímu zlepšení. Tato praxe zvyšuje jejich motivaci a podporuje rozvoj sebeuvědomění a sebereflexe.


Zamyslete se


Jakou otázku byste samy rádi slyšeli, pokud byste se rádi zamysleli nad vlastní prací? Jakou otázky byste položili žákům, abyste je podpořili v reflexi jejich vlastní práce? 

Dejte si minutu času a alespoň jednu takovou otázky si v hlavě (či na papír) zformulujte. 


Odhadněte, jak otázky zapůsobí


Níže najdete pár otázek. Nejprve si přečtěte otázku na kartičce, poté kartičku otočte a přečtěte si, jaký efekt by na žáky mohly mít. Otázek zde najdete celkem 5 na 5 kartičkách.

 



Shrnutí kapitoly


V této kapitole jsme se věnovali významu zpětné vazby při práci se žáky s potřebou podpory. Kvalitní a včasná zpětná vazba dokáže výrazně ovlivnit motivaci, sebevědomí i další rozvoj žáků. 


Hlavní myšlenky této části můžeme shrnout takto:

Zpětná vazba by měla být konkrétní – popisujte, co žák přesně udělal dobře, ne jen „pochvalte“.
Zaměřujte se nejen na výsledek, ale i na proces a úsilí, které žák vynaložil.
Dávejte zpětnou vazbu co nejdříve – ideálně ihned po dokončení kroku nebo úkolu.
Využívejte vizuální prvky (nálepky, grafy, ukazatele pokroku) pro posílení motivace a přehledu žáka.
Podporujte sebereflexi – ptejte se žáků, co se jim povedlo a co by mohli příště zkusit jinak.
Pravidelná zpětná vazba posiluje důvěru, podporuje samostatnost a směřuje žáka k dalšímu rozvoji.



Určete, zda jsou výroky níže pravdivé či nikoliv. Po splnění aktivity se prosím přesuňte k závěrečnému ověření.