Dopomoc s úkoly
Stránky: | Moodle - Národní pedagogický institut České republiky |
Kurz: | Asistent pedagoga: Speciálně-pedagogické minimum |
Kniha: | Dopomoc s úkoly |
Vytiskl(a): | Nepřihlášený host |
Datum: | čtvrtek, 1. května 2025, 00.07 |
Dopomoc s úkoly
Podpora žáků s poruchami pozornosti, nízkou motivací a pomalým psychomotorickým tempem během řešení úkolů a jejich dokončování je klíčová pro jejich úspěch. Správně zvolená strategie může:



Podpora žáků v průběhu řešení úkolů zahrnuje nejen asistenci při samotném plnění úkolů, ale také motivaci, správné načasování přestávek a přizpůsobení učebního prostředí tak, aby podporovalo koncentraci a efektivní práci.
Důležitou roli hrají také moderní technologie, které mohou usnadnit organizaci, plánování a sledování pokroku v úkolech. V této části kurzu se zaměříme na všechny tyto aspekty.
Podpora během práce
Pravidelná kontrola a podpora při plnění úkolů pomáhají žákům soustředit se a postupovat správným směrem. Tím se snižuje riziko frustrace a chyb.

Během hodiny matematiky si všimnete, že jedna vaše žákyně ještě nemá dokončený úkol. Většina třídy už úkol dokončila.
Jde o žákyni čtvrté třídy Sofii, která má potíže se soustředěním. Pozorujete, že začíná ztrácet pozornost a také je zjevně frustrovaná. Co uděláte, abyste Sofii pomohli zvládnout zbytek úkolu?
Co to znamená v praxi?
Pravidelně žáky kontrolujte a všimnete-li si, že některý ztrácí pozornost, zasáhněte.
Rozdělte žákovi úkol na menší části a poskytujte mu podporu při každém kroku. Pokud žák například během psaní příběhu ztratí pozornost, můžete mu připomenout další krok: "Teď napiš další větu o tom, co bys dělal na prázdninách."
Poskytněte žákovi mezi kroky krátké přestávky. Doporučte mu použití zklidňující hračky (např. figet hračky) nebo krátkou procházku.
Je také důležité zajistit, že žák dostane pravidelnou, ale nenápadnou zpětnou vazbu o jeho pokrocích, což pomůže zvýšit jeho motivaci k dokončení úkolu.
Motivace
Motivace je velmi významným faktorem ve vzdělávání, u žáků s problémy s pozorností či soustředěním to platí obzvláště.
Pojďme si představit pět strategií, které můžeme jako asistenti pedagoga využívat v praxi pro posílení motivace těchto žáků.
Prostředí
Prostředí, ve kterém žáci pracují, může značně ovlivnit jejich schopnost soustředit se a efektivně se učit. Následující jsou příklady faktorů prostředí, které mohou buď podporovat, nebo naopak narušovat soustředění žáků:
Velké množství vjemů může působit stres, jak omezit rušivé vjemy?




Tipy pro asistenta pedagoga



Využití technologií
Jak už bylo zmíněno, pro žáky s potížemi se soustředěním, pozorností, nízkou motivací či pomalým psychomotorickým tempem je důležité, aby mohli sledovat svůj pokrok, což je pro ně motivující.
Moderní technologie tohle umožňují díky pomůckám jako jsou:



Pro snížení stresu žáků, kteří mají vyšší potřebu fyzické aktivity, mohou také pomoci senzorické pomůcky:

Máte vlastní zkušenost?
Máte sami vlastní zkušenost s používáním pomůcek pro časový management? Pokud ano, jaké pomůcky jste využívali a jak vám pomáhaly? Daly by se použít i u žáků s potížemi s pozorností?
Shrnutí kapitoly
V této kapitole jsme se zaměřili na podporu žáků během práce na úkolech – zejména těch, kteří mají potíže s pozorností, motivací nebo tempem.
Klíčové body shrnujeme následovně:






Posuďte, zda jsou následující tvrzení pravdivá nebo nepravdivá. Jakmile aktivitu dokončíte, pokračujte do další části kurzu.