Začleňování žáků
Stránky: | Moodle - Národní pedagogický institut České republiky |
Kurz: | Asistent pedagoga: Speciálně-pedagogické minimum |
Kniha: | Začleňování žáků |
Vytiskl(a): | Nepřihlášený host |
Datum: | čtvrtek, 1. května 2025, 01.47 |
Začleňování žáků

Zamyslete se: Jak se takový žák cítí v kolektivu?
Zamyslete se nad tím, jak se žák, který má problémy se soustředěním nebo pomalejší psychomotorické tempo, může cítit ve třídním kolektivu.
Jaké emocionální a sociální výzvy mohou tyto žáky provázet v každodenní školní realitě?
Žáci, kteří potřebují podporu asistenta pedagoga, čelí specifickým výzvám nejen ve výuce, ale často také problémům se začleňováním do kolektivu.
Bez správné podpory mohou být vystaveni negativním sociálním jevům, jako je izolace nebo stigmatizace.
Asistenti pedagoga hrají klíčovou roli v tom, aby těmto žákům pomohli najít místo v kolektivu, podporovali jejich začlenění a napomohli rozvoji vzorců vzájemného respektu mezi žákem a jeho spolužáky.

Zamyslete se ještě jednou:
- Jakými způsoby se může žák cítit v kolektivu vyčleněný? Jaké příznaky lze pozorovat, pokud žák zažívá sociální izolaci?
- Jakými aktivitami a přístupy můžete podpořit žáka, aby se cítil součástí třídního kolektivu?
- Jste schopni adekvátně reagovat na specifické potřeby žáka, který čelí výzvám se soustředěním nebo psychomotorickým tempem?
V této kapitole se zaměříme na to, abyste si na tyto otázky byli schopni odpovědět s jistotou.
Rozpoznání žáka vyloučeného z kolektivu
Asistenti pedagoga by měli podporovat žáky, kteří mají problémy s udržením pozornosti, soustředěním nebo pomalejším psychomotorickým tempem. Nejen v oblasti učení, ale také v jejich integraci do školního kolektivu.
Tito žáci mohou mít potíže se začleněním mezi své spolužáky, což může ovlivnit jejich celkové prožívání školního prostředí. Úloha asistenta pedagoga je v tomto ohledu klíčová – správnou podporou můžeme tyto problémy zmírnit. Je důležité si být vědomi, že nesprávné zásahy mohou tuto situaci i zhoršit.
Pojďme se prvně zaměřit na to, jak poznat, že je žák ve třídě izolovaný. V následující aktivitě si představíme žákyni Elišku.
Eliška je žákyně třetí třídy, která se nedávno přestěhovala a začala chodit do nové školy. Už tři měsíce se snaží najít své místo mezi spolužáky, ale stále se cítí osamělá. Sedává v zadní lavici a během přestávek zůstává osamocena. Když učitelé organizují skupinové aktivity, Eliška je většinou vybrána poslední. Do výuky chodí spolu s učitelem i asistent pedagoga. Eliška se však asistentovi vyhýbá, za jeho pomoc se stydí. Myslí si, že spolužáci ji považují za hloupou a že je zdržuje.
Jak se asi Eliška ve své situaci cítí...
Následující texty zachycují pocity žáků vyloučených z kolektivu. Šipkou v obrázku zobrazíte další jejich vyjádření.
Spolužáci ji mohou vnímat jako závislou nebo méně samostatnou, což může ovlivnit její začlenění do kolektivu. Proto je nezbytné, aby se asistent pedagoga choval tak, aby jeho přítomnost tuto situaci nezhoršovala.
Jaké praktické kroky můžeme podniknout?

Jedním z efektivních způsobů, jak zaujmout pozornost žáka bez vyrušení ostatních, je použití neverbálních signálů. Prosté položení ruky na rameno může být mnohem užitečnější, než zvolání žákova jména na celou třídu.

Doporučujeme, aby asistent pedagoga a žák předem nastavili jednoduchý komunikační systém, jako jsou obrázkové kartičky. Ty pomůžou žákovi v orientaci a včasném plnění úkolů. Například obrázek hodin může znamenat, že si má žák zkontrolovat, že stíhá svoji práci.
Pojďme se podívat na další rady k podpoře začleňování žáků.
Podpora vyčleněného žáka
Pojďme se opět trochu zamyslet...
Přečtěte si otázky na kartičkách níže a pokuste se si na ně odpovědět. Na druhé straně kartičky naleznete možnou odpověď.
Co to znamená v praxi?
Přečtěte si popis situace a zamyslete se, jak byste ji řešili. Poté klikněte na šipku vpravo a zvolte, které řešení je podle Vás vhodnější. Dokázali byste s takovým řešením sami přijít?
Teď už tedy víme, co konkrétně můžeme dělat, abychom Elišce pomohli začlenit se. Pojďme se podívat ještě na jeden důležitý aspekt začleňování, poté si tuto kapitolu shrneme.
Shrnutí kapitoly
Tato kapitola vám poskytla důležité poznatky o podpoře žáků s obtížemi v kolektivu. Nyní jste lépe připraveni pomoci jim cítit se přijatí a podporovaní.
V této kapitole jsme probrali:





Vybavte si Elišku, jíž jste v této kapitole potkali, a zkuste určit, zdali jsou níže uvedené výroky pravdivé či nikoliv. Po splnění aktivity se můžete přesunout na další část kurzu.
Role žákova místa ve třídě
Pro žáky s problémy se soustředěním a pozorností může být velmi důležité to, kde ve třídě sedí. Na rozmístění žáků ve třídě má vliv mnoho faktorů a není tak vždy možné vybrat konkrétnímu žákovi ideální místo, je však dobré se nad tím zamyslet a pokusit se žákovo místo co nejvíce přizpůsobit jeho potřebám spojeným s problémy s pozorností či soustředěním.
Prohlédněte si obrázek třídy níže a v kontextu rozsazování žáků potřebujících podporu zvažte všechny faktory ovlivňující jednotlivá místa.

Obecně
platí, že by žák měl sedět na místě, které mu pomůže co nejvíce se
soustředit, tedy tam, kde bude mít co nejméně rušivých podnětů.
Pro některé
žáky je výhodné sedět blízko učitele, protože to podporuje jejich soustředění.
Na druhou stranu někteří žáci potřebují být mimo hlavní dění ve třídě, aby se
lépe soustředili.
Někteří naopak potřebují být v centru dění, aby se cítili
součástí třídy a dobře zapojeni do jejího chodu.
Jak vidíte, faktorů je hodně a je tak vždy potřeba uvažovat nad konkrétním žákem a jeho individuálními potřebami.
Pojďme si kapitolu o začleňování shrnout.