Konkrétní rady a tipy pro práci s žáky
Stránky: | Moodle - Národní pedagogický institut České republiky |
Kurz: | M16 Ochrana zdraví a duševní pohody při používání digitálních technologií (Ústí nad Labem 2024) |
Kniha: | Konkrétní rady a tipy pro práci s žáky |
Vytiskl(a): | Nepřihlášený host |
Datum: | pondělí, 25. listopadu 2024, 09.45 |
Digitální wellbeing
Základní dovednosti rozvíjíme samotným procesem výuky – učíme děti odpovědnosti, rozvíjíme sociálně emoční dovednosti, kritické myšlení atd. Klíčové ale je zaměření přímo na rozvoj dovedností ve vztahu k online prostředí.
Tam, kde nějaké limity a hranice potřebujeme, je naopak třeba je upevňovat, např. není v pořádku sdílet cizí materiály bez souhlasu. Je ale třeba zajistit bezpečné prostředí, aby děti mohly mluvit i o svých nezdarech nebo nepříjemných situacích, protože to je nutným předpokladem k upevňování pozitivních návyků a pojmenování toho, co již začíná škodit nebo je nebezpečné.
(https://revize.edu.cz/clanky/rozhovor-adela-labusova)
Dále se podíváme na konkrétní tipy upravené podle Jaroslava Maška.
Soustředění
- Nezakazujte žákům mobilní telefony ve výuce. Využívejte je tak, aby přinášely užitek vám i vašim žákům. Na způsobu jejich užívání se s žáky dopředu domluvte a stanovte si jasná pravidla.
- Tablety, počítače a smartphony používejte výhradně jako pracovní nástroje (bez veškerých notifikací). Mobilní telefony žáků pak používejte pouze pro podnícení jejich pozornosti ve výuce.
- Dovolte žákům, aby mohli pracovat na svém vlastním zařízení (notebooku či tabletu).
- Zvyšte soustředění žáků omezením používání jejich telefonů prostřednictvím osobních i společenských výzev (projekty Forest, DreamLab).
Nadužívání a zahlcení
- Zakažte ve výuce reakční formu chování při používání telefonů, kdy žáci okamžitě odpovídají (reagují) na všechny zprávy a notifikace, jakmile jim přijdou. Dočasně vypněte nebo zásadně omezte notifikace správným nastavením režimu Soustředění v OS telefonu.
- Nastavte minimalistickou formu komunikace mezi žáky, i mezi vámi a žáky. Neposílejte zbytečné nebo dlouhé zprávy. Snižte frekvenci své komunikace (posílání zpráv, e-mailů apod.). Omezte rychlou komunikaci (chat) pouze na nejnutnější případy.
- Omezte počet nástrojů (aplikací) pro organizaci výuky (sdílení prací, odevzdávání úkolů apod.).
Relaxace, zdraví, odpočinek
- Povolte žákům sluchátka během samostatné práce, aby mohli poslouchat svou oblíbenou hudbu (tu si pouští na telefonu, nikoliv na pracovním zařízení – počítači, tabletu). Tato hudba jim pomáhá dostat se do pohody a některým zlepšuje soustředění na práci. Žáci často používají sluchátka, ať už s hudbou, nebo bez ní, v režimu aktivního potlačení okolního hluku, aby nebyli rušeni svým okolím a mohli se lépe soustředit na práci nebo jen uzavřít do sebe.
- Postavte před žáky osobní výzvy v podobě aplikací podporujících spánek a fyzickou aktivitu (SleepTown, Charity Miles).
- Poraďte žákům, jak používat svůj telefon pro zlepšení svého zdraví (spánku a odpočinku), ukažte jim, jak tímto způsobem používáte svůj telefon vy, a vyzvěte je, aby některé z těchto způsobů vyzkoušeli. Zjistěte, jak s těmito režimy pracují oni, a nechte se od nich inspirovat.
Používání a ovládání
- Zjistěte od žáků, jaké sociální sítě aktuálně nejvíce používají a začněte je používat s nimi, abyste si udělali představu:
- jak náročné na čas a pozornost žáků mohou být,
- zda a jak na nich mohou být žáci závislí (být jimi kontrolováni),
- jak bezpečné jsou (z hlediska obsahu i formy sdílení tohoto obsahu).
- Prozraďte žákům, jak vás technologie, které používáte, ovládají, a zjistěte, jak technologie ovládají je (a zda si to vůbec uvědomují). Společně hledejte, co udělat pro to, aby nás konkrétní technologie neovládaly, ale my ovládali je.
- Uvědomte si, že vaši žáci používají technologie jinak než vy. Když například sedí vedle sebe a dívají se každý do svého telefonu, neznamená to, že se spolu nebaví, ale že sdílejí své zážitky současně prezenčně i online a že je to přirozený způsob jejich komunikace.