Druhy digitálních zařízení
Stránky: | Moodle - Národní pedagogický institut České republiky |
Kurz: | M3 Digitální zařízení a jejich užití ve škole (Jihlava 2024) |
Kniha: | Druhy digitálních zařízení |
Vytiskl(a): | Nepřihlášený host |
Datum: | pondělí, 25. listopadu 2024, 08.19 |
Popis
Projděte si vybrané technologie. Na prezenčním semináři se pak můžete lektora zeptat na cokoliv dalšího, co by vás ke konkrétním zařízením zajímalo.
Obsah
- 1. Projektory, televize
- 2. Interaktivní tabule, interaktivní projektory, interaktivní displeje
- 3. Počítače, minipočítače, OPS počítače, mikropočítače
- 4. Notebooky, konvertibilní notebooky, tablety, mobilní telefony
- 5. All-In-One s baterií
- 6. Nabíjecí skříně a boxy
- 7. Tiskárny, skenery, vizualizéry
- 8. 3D tiskárny, 3D pera, 3D skenery
- 9. Brýle pro AR/VR/3D
- 10. Mikroskopy, čidla, senzory, geolokátory, chytré hodinky
- 11. Roboti, robotické hračky a stavebnice – edukační robotika
- 12. Aplikace a SW pro roboty
- 13. Drony
1. Projektory, televize
Jedná se o projekční plochu, která umožňuje pasivní vizualizaci podkladů (obrázky, fotky, videa, schémata, prezentace a další) uvádějících či doplňujících výuku.
Žáci a studenti mohou pouze sledovat, komentovat a přepisovat do jiného zařízení nebo sešitu. Jsou to pouze pasivní zobrazovací zařízení, která jsou závislá na nějakém zdroji dat (např. PC, notebook, vizualizér, mikroskop, tuner a další).
2. Interaktivní tabule, interaktivní projektory, interaktivní displeje
Jsou to nejen projekční plochy, ale zároveň i plochy pracovní, kde je možné interaktivně využívat výukový digitální obsah.
Video – interaktivní displej vs projektor
Přečtěte si o interaktivních tabulích na portálu MVČR
Podívejte se na příklady:
3. Počítače, minipočítače, OPS počítače, mikropočítače
Počítače jsou na školách již běžné. Někdy se pořizují tzv. minipočítače, které šetří nedostatek učebního prostoru a jsou levnější náhradou za OPS počítače, což jsou vyjímatelné interní počítače uložené v interaktivním LCD displeji.
Mikropočítače jsou pak počítače ve velikosti vizitky nebo malé krabičky s mikroprocesorem obsahujícím minimálně jednu hlavní procesorovou jednotku, paměť a vstupní/výstupní rozhraní. Např. Micro:bit, Arduino (navíc doplněno např. o Bluetooth a WiFi) nebo Raspberry Pi. S jejich pomocí si vytvoříte vlastní IoT zařízení (internet věcí, nebo po propojení s různými senzory můžete realizovat pokusy či vytvářet chytré systémy.
Mohlo by vás zajímat:
- Microbit+Makecode_metodika.pdf
- Micro:bit
- Microla
- Arduino
- Raspberry Pi 400 počítač zabudovaný do klávesnice
- EDU_KIT1 – octopusLAB
- Mikropočítače Arduino ve výuce na střední škole
- Getting Started | Seeed Studio Wiki
- Můj první dojem z All-in-One PC (veskole.cz)
- Prowise All in One Touch - YouTube
4. Notebooky, konvertibilní notebooky, tablety, mobilní telefony
Používají se ve výuce obdobným způsobem jako klasické počítače, ale je možné využít jejich skladnosti a mobility.
Speciálním typem notebooků mohou být ultrabooky (většinou tenké, lehké, výkonné, s dlouhou výdrží baterie a drahé), Chromebooky (s operačním systémem Chrome od Googlu – levnější a využívající cloud.
Dále pak tablety, které jsou vysoce mobilní zařízení pro 1–2 žáky, umožňují rychlý přístup k internetu a vyhledávání informací pro výuku, disponují různými i výukovými aplikacemi a lze některé připojovat k dalším zařízením jako jsou např. různé senzory.
Menší obdobou tabletů mohou být chytré telefony.
Přečtěte si:
- Mobilní aplikace jako součást výuky na základních školách
- Využijte svůj chytrý telefon jako hlukoměr
- BP Využití mobilních zařízení při výuce (theses.cz)
- DiGi DOUPĚ ; Co si koupit do výuky - projektsypo.cz
- Telefony ve výuce
- 7 důvodů pro chromebooky
5. All-In-One s baterií
Jde o počítač v monitoru, který zapojíte do sítě jako klasické PC, přidáte bezdrátovou klávesnici a myš a užíváte ho jako klasické PC, když ho odpojíte můžete ho kamkoliv přenést a na interní baterii pracuje jako notebook 2–3 hodiny.
6. Nabíjecí skříně a boxy
Jde o mobilní základny pro bezpečné uložení a hromadné nabíjení digitálních zařízení – většinou notebooků a tabletů, ale mohou být i specializované na různé roboty, senzory, ovladače, řídící jednotky.
Ideálně by měly splňovat certifikaci elektrické bezpečnosti, homologaci, postupný náběh nabíjení po připojení k elektrické síti (aby to síť utáhla) a nejlépe i možnost synchronizace jednotlivých zařízení (z jednoho zařízení zaktualizujete nebo nainstalujete všechny najednou).
7. Tiskárny, skenery, vizualizéry
Tiskárny i skenery jsou běžnějšími zařízeními ve školách. Při koupi tiskáren se rozhodujte podle toho, co budete tisknout.
Nejvíce černobíle? Volte černobílou laserovou. Nebo chcete hodně fotky a obrázky? Pak se hodí barevná inkoustová.
Vizualizéry (neboli dokumentové kamery) jsou digitální zařízení vzdáleně podobná v minulosti používaným meotarům nebo částečně i skeneru – také digitalizují obraz, text, foto, schémata a další motivy 2D na papíře, ale navíc i 3D předměty, které položíte pod/před optiku, propojit ho můžete s PC nebo napřímo s projektorem, popř. interaktivním LCD displejem; pokud disponuje automatickým ostřením obrazu, můžete ho použít i jako webkameru.
8. 3D tiskárny, 3D pera, 3D skenery
Jde o zařízení, která pracují s trojrozměrnými předměty s cílem je zachytit, vytvořit jejich model nebo kopii.
3D tiskárny tisknou – kreslí – modelují filament (plastová vlákna), který při teplotě cca 170–280°C skrze trysku vytlačují ven, kde se pomocí pohyblivého ramene tiskárny vrství, ochladí a ve 3D tvaru daném počátečním zadáním ztuhne. Zadání je vytvářeno v softwaru pro 3D modelování a existují i galerie 3D modelů k tisku.
Kde se dá 3D tisk využít? Např. Na různé součástky a technické modely, architektonické modely, tištěná elektronika, díly pro automobilový, letecký, ale i zbrojní průmysl, boty, oblečení, hračky, nábytek, dárkové předměty, modely a postavičky, sochy, protetika, zubní náhrady, kostní štěpy či modely orgánů, nádorů i konkrétních anatomických modelů pro výuku i k přípravě na složité operace ve zdravotnictví nebo v lékařském výzkumu vrstvy buněk k pěstování umělých orgánů, tisk DNA struktur rostlin pro jejich šlechtění, modely archeologických artefaktů (kostry, zkameněliny, starožitnosti…), potravinářský tisk a 3D tisk celých domů a dalších staveb ve stavebnictví…
3D pera podobně jako 3D tiskárny tisknou – kreslí – modelují filament (plastová vlákna), který při teplotě cca 200°C skrze trysku vytlačují ven, kde se ochladí a ve tvaru 2D či 3D daném zručností a kreativitou žáků či studentů ztuhne.
3D skenery jsou zařízení k 3D digitalizaci reálných objektů nebo reálného prostředí s cílem zachytit jeho vzhled (tvar, barvy, textury, poměry vzdáleností jednotlivých částí…) a následně vytvořit digitální 3D model k jeho vytištění, dalšímu zkoumání nebo úpravě
Mohlo by vás zajímat:
- 3D pera | pro školy
- Jak vybrat nejlepší 3D tužku / 3D pero | Covybrat.cz
- 3D pera pro školy - YouTube
- Řešení nejčastějších problémů při 3D tisku
- Chyby při 3D tisku
- Pro školy |3d-skenovani.cz
- 3D Tiskárna pro školy | abc3d.cz
- GOM pro školy | MCAE
- 3D skenery pro školy - YouTube
- 3D pera
- 3D tisk pro školy - YouTube
9. Brýle pro AR/VR/3D
Tyto brýle jsou zařízení simulující reálný svět v digitální/virtuální realitě (VR), nebo do reálného světa viděného optikou těchto zařízení vnášejí neexistující digitální objekty (AR).
Tato zařízení v procesu učení vytváří silný zážitek a zejména ve VR dochází k trvalejšímu kódování vědomostí do paměti, žáky i studenty tato forma baví a významně posiluje jejich motivaci k učení.
10. Mikroskopy, čidla, senzory, geolokátory, chytré hodinky
Jde o digitální zařízení sloužící k různým výukovým aktivitám a pokusům, a to jak v rámci individuálního využití, tak i pro skupinovou výuku.
Mikroskopy a mobilní mikroskopy jsou optické přístroje ke zvětšování velice malých objektů, které nezvětší lupa, jsou to přístroje nejen pro výzkum, ale také pro učení a popularizaci vědy.
Čidla, senzory jsou digitální pomůcky (jako samostatné součástky nebo zabudované do měřícího zařízení), které slouží k měření fyzikální nebo technických veličin, ideální jsou taková zařízení, která měří, zaznamenávají a přenášejí data do počítače v reálném čase.
Elektrické i jiné obvody a systémy jsou různé stavebnice, díky kterým se žáci učí elektrickým obvodům.
Geolokátory vzdáleně stanovují polohu a čas na Zemi i v přilehlém prostoru s využitím systémů GPS nebo Galileo a své užití naleznou třeba v zeměpisu v rámci výuky zeměpisných souřadnic a určování polohy, popř. během různých školních akcí nebo projektových dnů v přírodě i jinde.
Chytré hodinky a náramky jsou nositelná příslušenství k zařízením, jejich využití ve škole se nabízí v rámci tělesné výchovy, kde je možné individuálně naplánovat trénink a průběžně sledovat výsledky, ale i v dalších předmětech, kde by se dali využít senzory nebo SW v těchto zařízeních (např. výuka jazyků).
11. Roboti, robotické hračky a stavebnice – edukační robotika
Významnou součástí a zajímavou formou výuky nové informatiky je robotika, která se mimo jiné podílí na rozvoji algoritmického a logického způsobu myšlení, podporuje konstrukční schopnosti při sestavení robota, kreativitu, technické znalosti a poznání, jak stroje a technologie fungují.
Žáci mohou vytvářet jednoduché programy ovládající robota pomocí blokového programování, mohou hledat ty správné kombinace příkazů, aby robot dělal přesně to, co od něj požadují, řešit jeho prostřednictvím různé situace a zadání, vyzkoušet senzory připojené k robotovi a pozorovat, jak reagují na různé podněty a využívat jejich kombinace ke splnění zadání, experimentovat s různými designy a zkoušet jejich vliv na chování robota, využívat i kooperaci mezi roboty a testovat různé technologie od jednoduchých pomůcek, Malé digitální univerzity (DIGI bez DIGI), hraček, robotických stavebnic až po roboty.
Chcete-li něco univerzálnějšího, zkuste třeba Intelino Smart train:
Mají žáci rádi Lego? Můžete zkusit digitální verzi:
1. stupeň: LEGO® Education 45345 SPIKE™ Essential (1. stupeň ZŠ) (ruzovka.cz)
2. stupeň a výš: LEGO® Education 45678 SPIKE™ Prime (2. stupeň ZŠ) (ruzovka.cz)
Více informací najdete na ENG stránkách https://education.lego.com/en-us/lessons/. Český návod tuto na lekci si můžete stáhnout zde.
Zde jsou odkazy na celou řadu robotů do výuky, soutěží a inspirací s nimi souvisejících:
Vzdělávací robotika a stavebnice
- Samlabs.cz – Interaktivní stavebnice pro výuku robotiky a programování.
- Makeblock Education – Platforma pro vzdělávací robotiku a STEM aktivity s různými robotickými stavebnicemi.
- Skriware - Vzdělávací robot – Robotické stavebnice a software pro školní vzdělávání.
- Micro:bit – Mikrocontroller pro programování a robotiku určený pro vzdělávání.
- Arduino – Platforma pro open-source elektroniku a programování.
- Hobbyrobot – E-shop s robotickými stavebnicemi a komponenty pro hobby robotiku.
- Ozobot Robots – Malé programovatelné roboty pro interaktivní učení.
- Wonder (makewonder.com) – Roboty a programovací nástroje pro děti a vzdělávání.
- Quarky - AI and Robotics Education (thestempedia.com) – Robotika a AI vzdělávací produkty pro děti.
- Fischertechnik – Stavebnice a robotické systémy pro vzdělávací účely.
- Tinkercad | 3D návrhy – Online nástroj pro tvorbu 3D modelů a návrhů.
- Robotické stavebnice pro ZŠ | Tera.cz – Stavebnice pro výuku robotiky na základních školách.
- Robotické stavebnice pro ZŠ i SŠ | Consulta – Široká nabídka robotických stavebnic pro základní a střední školy.
- Blue-bot – (dejtemipevnybod.cz) – Robotické hračky pro základní školy a rozvoj kódování.
- Ozobot ve výuce – Využití Ozobotů ve školním vzdělávání.
- Ozoboti (zstrav.cz) – Informace a aplikace Ozobotů ve výuce.
Soutěže a akce
- WRO 2023 Elementary - YouTube – Video z mezinárodní robotické soutěže WRO 2023.
- Robosoutěž ČVUT - YouTube – Soutěž v robotice pořádaná ČVUT.
- VEX IQ soutěž - YouTube – Video z VEX IQ robotické soutěže.
- RoboCupJunior – Mezinárodní soutěž pro mladé robotické týmy.
- Soutěž v robotice - YouTube – Různé soutěže v robotice.
- Robotix soutěž - YouTube – Video z robotické soutěže Robotix.
- Soutěž JedoBot - YouTube – Video z JedoBot soutěže.
- DIGI Den 2023 - YouTube – Digitální akce DIGI Den 2023.
- Soutěž moderní škola 4.0 - YouTube – Video z soutěže moderní školy 4.0.
- RoboCup German Open - YouTube – Video z RoboCup German Open.
Online vzdělávací materiály a zdroje
- AV MEDIA pro ŠKOLY - YouTube – Vzdělávací materiály a videa od AV MEDIA.
- Fyzika: vzdělávání STEM 2. stupeň ZŠ - YouTube – Vzdělávací video o STEM fyzice pro 2. stupeň ZŠ.
- Růžovka pro školy – Pomůcky a materiály pro školní vzdělávání.
- Inspiromat - hračky a deskovky (imysleni.cz) – Vzdělávací hračky a deskovky pro rozvoj myšlení.
- Elixír do škol – Inspirace, nápady, nová energie (elixirict.cz) – Inspirace a novinky pro školní vzdělávání v oblasti ICT.
- RoboDoupě - web o robotice (robodoupe.cz) – Webový portál zaměřený na robotiku a vzdělávání.
- e-Mole | Časopis – Časopis o moderních vzdělávacích technologiích.
- CVUTFEL - YouTube – Kanál s videi z robotických projektů CVUT.
- Roboti - ČT edu – Vzdělávací videa o robotech na ČT edu.
- Nová informatika na ZŠ: Roboti, hry a 3D tisk - YouTube – Video o informatice na ZŠ, včetně robotů a 3D tisku.
- e-mole-c-11-O robotech – Číslo časopisu e-Mole zaměřené na roboty.
Videa a kanály
- Programujeme VEX123 - YouTube – Video tutoriál na programování robotů VEX123.
- How to Make a Mini Robot bug - YouTube – Návod na výrobu mini robota.
- CARDBOARD ROBOTS - YouTube – Kanál s videi o robotech z kartonu.
- Když roboti tančí - YouTube – Video s tancujícími roboty.
- Robot, kam se podíváš - YouTube – Roboty v různých situacích.
- Robotika ve 4. ročníku ZŠ - YouTube – Video o výuce robotiky v 4. ročníku ZŠ.
12. Aplikace a SW pro roboty
Náležejí spíše mezi výukové digitální aplikace a software, ale přesto je pro úplnost uvádíme, protože simulují užití skutečných robotů nebo skrze ně můžete skutečného robota naprogramovat.
V případě, že vlastníte robota a jeho trenažér, je přidanou hodnotou možnost ukázat dětem propojení, návaznost, rozdíly a výhody či nevýhody reálného a digitálního světa a otevřít na toto téma i diskuzi.
Žáci mohou experimentovat s různými programovacími aplikacemi a prostředími pro roboty:
- Scratch
- SCRATCH - YouTube
- VEXcode VR
- EdScratch (edscratchapp.com)
- Blockly
- Hry Blockly
- OzoBlockly
- Code.irobot
- RoboMise
- Hodina kodu
- Open Roberta Lab
SW a aplikace pro roboty
- Bee-Bot online
- Blue-Bot online
- Tuff-Bot online
- Pro-Bot Emulator online nebo VEXcode VR (včetně programování konkrétních robotů od VEX – kde již je nutné mít daného robota
- VEXcode 123
- VEXcode GO
- VEXcode IQ)
13. Drony
Drony jsou zařízení primárně určená k létání (pilotování) a většinou disponují kamerou, která celý let natáčí.
To ale není vše, tato technologie je a ještě více bude nástrojem pro celou řadu odvětví a tím se nabízí jako výuková digitální pomůcka i do mnoha oblastí vzdělávání a vytváří tak pojítko mezi výukovými předměty a gramotnostmi, napříč kterými může být hojně využívána.
Dronů je velké množství druhů a typů, dokonce již existují i hejna menších dronů, které spolu kooperují, existují i drony pozemní, vodní i podvodní.
Zvažujete pořízení dronu pro školní účely, zde najdete deset důvodů, proč do školy pořídit drony.
Legislativa a pravidla létání pro drony
Létání s dronem je sice zábava, ale pokud létáte venku mezi lidmi a budovami, je potřeba dodržovat několik pravidel, aby se nikomu a ničemu nestala újma. Od 31.12.2020 navíc vstupují v platnost nová pravidla pro létání s drony a pro všechny drony s kamerou bude povinná registrace dronu a pilota.
Užitečné odkazy:Provoz v rámci „Otevřené“ (Open) kategorie – Přehled pravidel a požadavků pro provozování dronů v Otevřené kategorii podle české legislativy.
Jaké jsou mé povinnosti coby provozovatele dronu v „otevřené“ kategorii? – Informace o povinnostech provozovatele dronu v Otevřené kategorii, včetně registrace a online výcviku.
Pravidla pro létání s drony, aneb co vše s dronem (ne)smíte – Souhrn pravidel pro bezpečné a legální létání s drony, včetně omezení a zakázaných praktik.
The World Games 2022: Drone Racing – Informace o závodech dronů na World Games 2022, které představují rychle se rozvíjející letecký sport.
- – Video představující pět nejúžasnějších dronů.
S drony se též pojí rizika, o kterých je vhodných s žáky mluvit:
Dron: dobrý sluha nebo zlý pán? – Článek z rozhlas.cz, který zkoumá výhody a nevýhody dronů v různých kontextech.