Leadership
Stránky: | Moodle - Národní pedagogický institut České republiky |
Kurz: | M8 Jak vést a motivovat pedagogy (České Budějovice 2024) |
Kniha: | Leadership |
Vytiskl(a): | Nepřihlášený host |
Datum: | sobota, 23. listopadu 2024, 20.43 |
Tvůrčí vedení
Leadershipem rozumíme určování „správných“ věcí, formulování přitažlivých vizí, cílů, hodnot a schopnost energetizace sebe i spolupracovníků.
Zaměřuje se na proces vytváření a sdělování vize v oblasti digitálních technologií a nové informatiky, získávání lidí pro její naplňování, motivování a vyvolávání aktivity spolupracovníků, angažovanosti, samostatnosti a odpovědnosti při plnění cílů školy. Je proto důležité, aby byl koordinátor ICT vnímán jako součást širšího vedení školy a jeho neformální autorita, plynoucí z jeho osobnostních kvalit a profesionality, byla podpořena také formální autoritou (prvoliniového) manažera.
V čem to spočívá
Klíčovým prvkem vedení je, aby se všichni učitelé ztotožnili s cíli školy nejen v oblasti nové informatiky, a hlavně, aby přispěli k úspěchu tím, že budou proaktivní a půjdou nad rámec toho, co je psáno v jejich popisu práce. Tzn., aby lidé „nemuseli“, ale „chtěli“ být výkonní při naplňování cílů školy.
Je ověřeným faktem, že o úspěchu školy nerozhodují jenom kvalitní prostory, technické vybavení a kreativní marketing, ale špičkovou se může stát pouze škola, která má motivované učitele i nepedagogické pracovníky.
Hlavním účelem řízení a vedení je „určovat směr, usnadňovat změnu a dosahovat výsledků pomocí efektivního, kreativního a odpovědného využívání zdrojů.“ (Armstrong, M., STEPHENS, T. Management a leadership, 2008) Přitom platí, že lidé jsou nejdůležitějším zdrojem, jaký mají manažeři ve škole k dispozici.
Jak na to
Koncept vedení klade důraz na úlohu manažera ve vedení lidí. Oproti tradičním přístupům řízení je tvůrčí vedení založené na stanovení vize a zapojování lidí pomocí motivování včetně používání zmocnění a podobných metod, pro které je charakteristická větší pravomoc i odpovědnost spolupracovníků.
Úspěšné vedení lidí je podmíněno interpersonálními dovednostmi manažera (tzv. „soft skills“). Např. stanovování cílů, efektivní komunikace, koučování, mentoring, vedení porad, delegování, poskytování a přijímání zpětné vazby, techniky zvládání konfliktů, techniky vyjednávání, znalost týmové práce apod.
V praxi to znamená důraz na vůdčí roli manažera, který je v pojetí leadershipu především iniciátorem, motivátorem, podněcovatelem a inspirátorem. Jde o schopnost získávat druhé pro hodnoty, vizi a cíle školy a pro usměrňování jejich chování ve směru strategie organizace.