ICT u žáků s poruchou autistického spektra (převážně vysokofunkční)

Stránky: Moodle - Národní pedagogický institut České republiky
Kurz: M18 Digitální technologie pro žáky se speciálními potřebami (Brno 2024)
Kniha: ICT u žáků s poruchou autistického spektra (převážně vysokofunkční)
Vytiskl(a): Nepřihlášený host
Datum: sobota, 23. listopadu 2024, 22.22

Úvod

Autismus je pervazivní vývojová porucha, která ovlivňuje sociální interakce, verbální i neverbální komunikaci a stereotypní nebo repetitivní chování. Tato porucha je součástí širší skupiny známé jako poruchy autistického spektra (PAS). 

Zde jsou uvedeny některé klíčové rysy autismu: 

  1. Obtíže s navazováním sociálních vztahů a sociální interakce. Lidé s autismem mohou mít potíže s navazováním a udržováním sociálních vztahů.
      
  2. Problémy s verbální, neverbální komunikací. Někteří lidé s autismem mohou mít problémy v oblasti komunikace. Pozorována taktéž může být echolálie. 

  3. Stereotypní a repetitivní chování. Rutinní činnosti, repetitivní pohyby nebo chování. Mnoho lidí s autismem mají sníženou adaptabilitu na změny. Pozorovány mohou být taktéž stereotypní pohyby. 

  4. Intenzivní zaměření na konkrétní zájmy. Lidé s autismem často vykazují silný zájem o specifická témata a mohou se hlouběji zabývat jedním tématem než většina lidí. Například doprava, sbírání poníků apod. 

  5. Hyper- nebo hyposenzitivita na smysly. Citlivost na světlo, zvuky nebo dotek. 

Je důležité zdůraznit, že autismus je postižení, které ovlivňuje celou osobnost jedince. Postižení může mít různý stupeň obtíží a různorodý soubor schopností. Každý člověk s autismem je jedinečný.

ICT & PAS

Využívání ICT může být pro žáky s autismem velmi prospěšné a mnohdy také komfortnější než interakce s dalšími osobami. ICT může poskytnout individualizovanou podporu a usnadnit tak žákům s autismem vzdělávací proces.

 Vždy je důležité přizpůsobit výběr technologií individuálním potřebám každého žáka. 

Na nejčastěji využívané platformy se podíváme dále.

Komunikační aplikace a softwary

Augmentativní a alternativní komunikační (AAC) aplikace: Pomáhají žákům s autismem v rozvoji expresivní a receptivní slovní zásoby a současně také v neverbální komunikaci.

PECs (Picture Exchange Communication System): Aplikace a software, které podporují systém komunikace pomocí obrázků. 

E-learningové platformy

Individualizované učení: E-learningové platformy mohou nabízet možnost individualizovaného učení. 

Multimediální obsah: Vhodný multimediální obsah může zahrnovat interaktivní lekce, videa a hry, které podporují učení s využitím multisenzoriálního přístupu. 

Vizuální plánovače a harmonogramy

Aplikace pro tvorbu vizuálních plánovačů: Pomáhají vytvářet strukturované plánovače a harmonogramy, což může být užitečné pro řízení denních aktivit. 

Virtuální nástěnky: Webové nástroje nebo aplikace, které umožňují vytvářet vizuální nástěnky pro organizaci úkolů a informací. 

Senzorické technologie

Aplikace nebo hry se senzorickým vstupem: Pro žáky s autismem, kteří reagují na senzorické podněty, mohou být vhodné aplikace nebo hry, které využívají např. dotykový displej, zvuk nebo jiné senzorické vstupy. 

Výukové hry a simulace

Simulace sociálních situací: Virtuální prostředí mohou poskytnout bezpečné prostředí pro trénink sociálních dovedností. 

Edukativní hry: Hry mohou být přizpůsobeny tak, aby podporovaly učení a rozvoj různých dovedností. 

Online komunitní platformy

Komunikace a sdílení s ostatními: Online platformy mohou poskytnout příležitost ke komunikaci a sdílení s ostatními žáky.

Ukázky pomůcek

Ukázka pomůcek vytvořených speciálními programy pro žáky s autismem. 


Rozvrh hodin pro žáka s PAS (Porozumím autismu, 2022) 


Denní režim žáků (https://skolaautismu-cz.webnode.cz/pomucky/