Kybernetická bezpečnost na školách
Stránky: | Moodle - Národní pedagogický institut České republiky |
Kurz: | Nebojí se kyberhrozeb Praha 2024 |
Kniha: | Kybernetická bezpečnost na školách |
Vytiskl(a): | Nepřihlášený host |
Datum: | neděle, 24. listopadu 2024, 22.34 |
1. Co je kybernetická bezpečnost
Kybernetická bezpečnost(Cyber Security) je odvětví výpočetní techniky známé jako informační bezpečnost, uplatňované jak u počítačů, tak i sítí. Cílem informační bezpečnosti je ochrana informací a majetku před krádeží, korupcí nebo přírodní katastrofou, přičemž informace a majetek musí zůstat přístupné a produktivní jeho předpokládaným uživatelům.
I u školských institucí je velmi důležité mít dobře zabezpečená data. Škola disponuje celou řadou citlivých informací o činnosti, zaměstnancích, ale především žácích. Školy, které ukládají data na fyzický server, musí mít dobře navrženou konektivitu a zabezpečení sítě, tak, aby byl přehled nad zařízením, které se do sítě přihlašuje. Nastavení bezpečnostních politik je tedy zásadní pro prevenci před nechtěným útokem počítačových virů nebo hackerem.
Útoky se nevyhýbají ani školám
V nedávné době byla cílem útoku střední škola v Plzeňském kraji, kde se útočníci dostali do počítačové sítě a zašifrovali všechna data škol – účetnictví, školní informační systém, data zaměstnanců, záznamy z kamer aj. Útočníci požadovali výkupné v bitcoinech – poté počítače odšifrují. Škola se rozhodla útočníkům nezaplatit. Především z důvodu, že nebyla jistota, že po zaplacení výkupného útočníci dešifrují data.
Více o případu se dočtete v článku: https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/hacker-internetovy-utok-krizikovo-gymnazium-stredni-skola-plzen-kybernetika-vypalne.A180510_084940_plzen-zpravy_vb
Co je nejčastější chybou?
Myslet si, že se nás to netýká, že jako škola či jednotlivec nejsme zajímaví pro to, aby na nás někdo útočil.
2. Kybernetická bezpečnost ve vaší škole
Školy disponují velkým počtem osobních informací, mají různé druhy technologií a připojení k internetu. To vše nás vede k tomu, abychom se školu snažili ochránit před různými kyberútoky a údaje zabezpečit.
Téma je to široké, přinášíme vám v kurzu základní informace. Podrobněji se tématem zabývají jiní, odkazy najdete postupně v kurzu, nezapomeňte si je projít.
Pokud se v tématu orientujete, můžete se začíst spíše do publikace Univerzity Palackého v Olomouci, která navrhuje různé metody, jak představit žákům informační bezpečnost.
S tématem naopak začínáte? Přečtete si, proč dochází ke kybernetickým útokům na školy? Čtěte zde.
Úkolem ICT koordinátora bude nejen řešit ochranu dat a technologií, ale také vzdělávat kolegy, kolegyně a žáky. Rozhodně byste neměli minout kurzy od NÚKIB.
Podívejte se na video o kybernetické bezpečnosti na školách od NPI.
3. Kybernetické útoky
Co je kybernetický útok?
Kybernetický útok můžeme považovat za záměrné a neoprávněné jednání, které využívá informační technologie k poškození, zneužití, nebo nelegálnímu získání přístupu k datům, systémům nebo sítím. Cílem kybernetických útoků může být narušení integrity dat, krádež citlivých informací, poškození či vydírání provozovatelů počítačových systémů atd.
Kybernetické útoky mohou zahrnovat různé metody, jako jsou malware (např. viry, červi, trojské koně), phishing, ransomware, distribuované odmítnutí služby (DDoS) a mnoho dalších. Útočníci mohou být jednotlivci i organizované skupiny.
Obrana proti kybernetickým útokům zahrnuje zejména implementaci bezpečnostních opatření, monitorování sítí a systémů, vzdělávání uživatelů a pravidelné aktualizace softwaru. Kybernetická bezpečnost se tak snaží minimalizovat rizika a chránit digitální prostředí před hrozbami, které mohou pocházet z různých zdrojů.
4. Další zdroje
Téma bezpečnosti ve škole je obsáhlé. V tomto modulu jsme vám dodali přehled toho, na co všechno byste měli myslet. Udělejte si přehled toho, co budete mít na starosti vy, co je ve vaší kompetenci, za co jste zodpovědní a co bude řešit správce sítě. Dovzdělejte se v tom, v čem ještě tápete.