Digitální technologie a digitální wellbeing
Stránky: | Moodle - Národní pedagogický institut České republiky |
Kurz: | Dbá na digitální wellbeing Praha 2024 |
Kniha: | Digitální technologie a digitální wellbeing |
Vytiskl(a): | Nepřihlášený host |
Datum: | pátek, 1. listopadu 2024, 07.31 |
1. Technologie kolem nás
Žijeme v době, kde nás technologie obklopují téměř neustále. Vy se s nimi setkáváte ve škole taktéž často, dokonce se je snažíte prosazovat, ukazovat jejich výhody a možnosti.
Je však třeba myslet i na to, že technologie s sebou nesou svá rizika. A na ta byste měli myslet a ostatním je opatrně představovat. Zároveň je důležité se zajímat o vyváženou práci - tedy kdy používáte technologii tak, že je opravdu užitečná, a kdy je možné se bez technologie obejít.
Velkou otázkou je, jak k technologii přistupují samotní učitelé. Jak říká Ondřej Neumajer: "Technologie umocňují roli učitele. Když je učitel dobrý, umocní jeho schopnosti, naopak když dobrý není, umocní jeho nedostatky."Je tedy i na vás, abyste učitelům pomáhali přistupovat k technologiím zdravě, ukázali jim možnosti, které technologie nabízí. Je totiž rozdíl, jestli jen nahradíte tužku a papír digitální obrazovkou a nic navíc tím nezískáte, nebo jestli digitální technologie využijete tak, že s nimi dokážete věci, které byste bez nich nemohli dělat (videohovor s žáky na druhé straně planety, nahrávat fyzikální postup na mobil a video pak sledovat a komentovat...).
Nebojte se tedy učit i bez technologií. Hledejte společně s učiteli možnosti, jak vám technologie ulehčí výuku, jak žákům přinese něco podnětného, jak je budou nově rozvíjet. A ukazujte jim obě strany - technologii jako výhodu, ale i potřebu digitálního wellbeingu.
2. Co je digitální wellbeing
Obecně je wellbeing definován jako stav, ve kterém můžeme v podporujícím a podnětném prostředí plně rozvíjet svůj fyzický, kognitivní, emociální, sociální a duchovní potenciál a žít spolu s ostatními plnohodnotný a spokojený život, kdy digitální wellbeing je jeho složkou s přímým vlivem digitálních technologií.
(viz Spomocník)
Oficiální definici schválila Rada Evropské unie následovně:„Digitální wellbeing je pocit fyzické, kognitivní, sociální a emocionální spokojenosti, který všem jednotlivcům umožňuje zapojovat se s jistotou do všech prostředí digitálního učení, mimo jiné prostřednictvím nástrojů a metod digitálního vzdělávání a odborné přípravy, v maximální míře využívat svého potenciálu a seberealizovat se, pomáhá jim chovat se bezpečně na internetu a podporuje posílení jejich postavení v on-line prostředí.“
Krom toho také určila tři faktory, které přispívají k osobní pohodě účastníků vzdělávání a pedagogických pracovníků. Jedná se o:
Digitální wellbeing je tedy zdravé a vědomé používání digitálních technologií tak, aby nám byly nápomocné a ku prospěchu.
Chcete vědět více?Doporučujeme KYBcast - podcast NPI ČR | Digitální detox a wellbeing pro učitele a rodiče | S2:E24 (transistor.fm)
3. Seberegulace usměrňování
Zásadní je vědět, že wellbeing, nejenom ten digitální, se dává do chodu rozvojem kompetencí, což je v podstatě zhodnocování svých zkušeností a znalostí. Tak podporujeme seberegulaci, tedy dovednost vlastní vůlí usměrňovat své jednání. Regulované užívání obrazovky je tedy třeba učit od nejranějšího věku rozvojem kompetencí pro pohyb v online prostředích.