Moderní digitální zařízení

Stránky: Moodle - Národní pedagogický institut České republiky
Kurz: Sleduje trendy Praha 2024
Kniha: Moderní digitální zařízení
Vytiskl(a): Nepřihlášený host
Datum: pátek, 1. listopadu 2024, 15.31

Popis

Projděte si některé z níže uvedených zdrojů, nechte se inspirovat.

Jak pomoci kolegům začlenit digitální zařízení do výuky

Zkuste s Michalem pomoci kolegovi Josefovi s využitím digitálního zařízení v hodině dějepisu.


Na dalších stránkách se můžete inspirovat, jaká moderní digitální zařízení se dají ve škole využívat a u některých uvidíte i příklady, jak je do výuky začleňovat.

Pokud vaše škola nedisponuje rozpočtem na nákup drahých moderních technologií, nenechte se tím odradit. Můžete velmi dobře využít i méně drahá zařízení a udělat s nimi v hodinách velké divadlo. Učitelé třeba se žáky používají chytré hodinky v hodinách tělesné výuky, GPS v hodinách zeměpisu, nebo meteostanice v hodinách přírodopisu. Je důležité čerpat inspiraci z dobrých zdrojů na internetu a od ostatních kolegů ICT koordinátorů. 

3D tisk, 3D skener a 3D pero

Jde o zařízení, která pracují s trojrozměrnými předměty s cílem je zachytit, vytvořit jejich model nebo kopii. Vkládá se obrázek...

3D tiskárny tisknou – kreslí – modelují filament (plastová vlákna), který při teplotě cca 170–280°C skrze trysku vytlačují ven, kde se pomocí pohyblivého ramene tiskárny vrství, ochladí a ve 3D tvaru daném počátečním zadáním ztuhne. Zadání je vytvářeno v softwaru pro 3D modelování a existují i galerie 3D modelů k tisku. 

Kde se dá 3D tisk využít? Např. na různé součástky a technické modely, architektonické modely, tištěnou elektroniku, díly pro automobilový, letecký, ale i zbrojní průmysl, boty, oblečení, hračky, nábytek, dárkové předměty, modely a postavičky, sochy, protetiku, zubní náhrady, kostní štěpy či modely orgánů, nádorů, i na konkrétních anatomické modely pro výuku i k přípravě na složité operace ve zdravotnictví nebo v lékařském výzkumu, na vrstvy buněk k pěstování umělých orgánů, tisk DNA struktur rostlin pro jejich šlechtění, modely archeologických artefaktů (kostry, zkameněliny, starožitnosti…), potravinářský tisk a 3D tisk celých domů a dalších staveb ve stavebnictví… 

3D pera podobně jako 3D tiskárny tisknou – kreslí – modelují filament (plastová vlákna), který při teplotě cca 200°C skrze trysku vytlačují ven, kde se ochladí a ve tvaru 2D či 3D daném zručností a kreativitou žáků či studentů ztuhne.  

3D skenery jsou zařízení k 3D digitalizaci reálných objektů nebo reálného prostředí s cílem zachytit jeho vzhled (tvar, barvy, textury, poměry vzdáleností jednotlivých částí…) a následně vytvořit digitální 3D model k  vytištění, dalšímu zkoumání nebo úpravě 


Další videa k tématu:  

 

 

Brýle pro rozšířenou realitu (AR) a virtuální realitu (VR)

Tyto brýle jsou zařízení simulující reálný svět v digitální/virtuální realitě (VR), nebo do reálného světa viděného optikou těchto zařízení vnášejí neexistující digitální objekty (rozšířená realita, augmented reality, AR). 

Tato zařízení v procesu učení vytváří silný zážitek a zejména ve VR dochází k trvalejšímu kódování vědomostí do paměti, žáky i studenty tato forma baví a významně posiluje jejich motivaci k učení.  


Pro výuku existují databáze 3D objektů (např. anatomie lidského těla, zvířat a rostlin, schémata dějů, zeměpisné či dějepisné exkurze nebo zoom přiblížení od stromu až po buňku listu…).  

Zde najdete příklady zařízení i 3D obsahu:  

Mikroskopy, čidla, senzory, geolokátory, chytré hodinky

Jde o digitální zařízení, sloužící k různým výukovým aktivitám a pokusům, a to jak v rámci individuálního využití, tak i pro skupinovou výuku.  

Mikroskopy a mobilní mikroskopy jsou optické přístroje ke zvětšování velice malých objektůkteré nezvětší lupa, jsou to přístroje nejen pro výzkum, ale také pro učení a popularizaci vědy. 


Čidla, senzory 
jsou digitální pomůcky (
jako samostatné součástky nebo zabudované do měřícího zařízení), které slouží k měření fyzikální nebo technických veličin, ideální jsou taková zařízení, která měří, zaznamenávají a přenášejí data do počítače v reálném čase.

Další videa k tématu:

  

  

  

 

Elektrické i jiné obvody a systémy si žáci mohou osahat a vyzkoušet prostřednictvím různých elektronických stavebnic.

 

Geolokátory slouží k určování polohy a navigaci a své užití najdou třeba v zeměpisu v rámci výuky zeměpisných souřadnic a určování polohy, popř. během různých školních akcí nebo projektových dnů v přírodě i jinde.  Oblíbené téma je i geocashing, více k problematice např. na ČT Edu.

Další videa k tématu:

  

 


Chytré hodinky a náramky jsou nositelná příslušenství k zařízením, jejich využití ve škole se nabízí v rámci tělesné výchovy, kde je možné individuálně naplánovat trénink a průběžně sledovat výsledky, ale i v dalších předmětech, kde by se daly využít senzory nebo SW v těchto zařízeních (např. výuka jazyků). 

Info z edu.cz:

Digitalizace psaní a kreslení

  • Wacom Bamboo Slate  (podložka, na kterou píšete perem na jakýkoliv papír a vše převedete do digitální podoby v PC, notebooku, tabletu či chytrém telefonu): 
  • One by Wacom M (podložka, která se připojí k počítači nebo notebooku a digitální pero, kterým se píše a kreslí na tuto podložku, což se v reálném čase přenáší do počítače):

 

  

Roboti, robotické hračky a stavebnice – edukační robotika

Významnou součástí a zajímavou formou výuky nové informatiky je robotika, která se mimo jiné podílí na rozvoji algoritmického a logického způsobu myšlení, podporuje konstrukční schopnosti při sestavení robota, kreativitu, technické znalosti a poznání, jak stroje a technologie fungují. 

Žáci mohou vytvářet jednoduché programy ovládající robota pomocí blokového programování, mohou hledat ty správné kombinace příkazů, aby robot dělal přesně to, co od něj požadují, řešit jeho prostřednictvím různé situace a zadání, vyzkoušet senzory připojené k robotovi a pozorovat, jak reagují na různé podněty a využívat jejich kombinace ke splnění zadání, experimentovat s různými designy a zkoušet jejich vliv na chování robota, využívat i kooperaci mezi roboty a testovat různé technologie od jednoduchých pomůcekMalé digitální univerzity (DIGI bez DIGI)hračekrobotických stavebnic až po roboty. 


Chcete-li něco univerzálnějšího, zkuste třeba Intelino Smart train: 


Mají žáci rádi Lego? Můžete zkusit digitální verzi:
1. stupeň: LEGO® Education 45345 SPIKE™ Essential (1. stupeň ZŠ) (ruzovka.cz)
2. stupeň a výš: LEGO® Education 45678 SPIKE™ Prime (2. stupeň ZŠ) (ruzovka.cz) 

Více informací najdete na ENG stránkách https://education.lego.com/en-us/lessons/. Český návod tuto na lekci si můžete stáhnout zde

Zde jsou odkazy na celou řadu robotů do výuky, soutěží a inspirací s nimi souvisejících: 

Vzdělávací robotika a stavebnice

Soutěže a akce

Online vzdělávací materiály a zdroje

Videa a kanály



Aplikace a prostředí pro roboty

Žáci mohou experimentovat s různými programovacími aplikacemi a prostředími pro roboty

SW a aplikace pro roboty