Jak rozvíjet digitální kompetence učitelů?
Stránky: | Moodle - Národní pedagogický institut České republiky |
Kurz: | Mentor pro kolegy Praha 2024 |
Kniha: | Jak rozvíjet digitální kompetence učitelů? |
Vytiskl(a): | Nepřihlášený host |
Datum: | pátek, 22. listopadu 2024, 05.29 |
1. Jak motivovat kolegy k rozvoji digitálních kompetencí
Máte už určitě velmi dobré povědomí o tom, co jsou to digitální kompetence, a víte také, že jako ICT koordinátor byste jim měli věnovat náležitou pozornost. Co vás ale určitě zajímá nejvíce, je to, jak přesvědčit kolegy, že digitální technologie pro ně mohou být užitečné a přimět je, aby se s nimi učili pracovat a rozvíjeli tak své digitální kompetence.
Michal si taky občas neví rady s některými kolegy a hledá nejlepší způsob, jak překonat jejich strach z technologií a jak jim ukázat, že to není nic těžkého.
Pomozte Michalovi najít způsob, jak by mohl být pro kolegyni Libušku oporou v rozvíjení jejích digitálních kompetencí.
1.1. Jak to s Libuškou dopadlo?
Libuška věděla, že to bez těch technologií asi nepůjde a že se s nimi bude muset postupně učit pracovat. Jednak proto, aby nebyla pozadu za kolegy a neunikaly jí například informace, které si sdílí kolegové online a také kvůli žákům, aby ji neviděli jako toho dinosaura, který zná jen tabuli a papír.
Libuška to s Michalem nakonec zvládla a získala si respekt nejen kolegů, ale i žáků, kteří ocenili její odvahu a odhodlání.
Vysvětlete kolegům, proč je nutné, aby si učitelé rozvíjeli své digitální kompetence.
2. Jak rozvíjet digitální kompetence kolegů ve škole
Pojďme se nyní podívat, co pro zvýšení digitálních kompetencí můžete udělat vy jako ICT koordinátor, na co byste měli myslet:
Je nutné motivovat k zájmu o vzdělávání v této oblasti, je nutné zbavit se předčasných obav z neúspěchu a posílit sebedůvěru. Často pouze strach blokuje v rychlejším posunu kupředu. Generace dnešních pedagogů nemá tak rozvinutou intuici pro ovládání moderního softwaru a hardwaru jako jejich žáci. Je potřeba o tom vědět a počítat s tím, že žáci mohou přijít s nějakou novinkou. Toto ale není selhání pedagoga, dnes není možné v této oblasti vědět vše. Pedagoga by to naopak mělo motivovat k dalšímu sebevzdělávání a případnému použití novinky.
Rozvoj v této oblasti musí být plánován, k čemuž je ideálním nástrojem dokument ŠAP. Počínaje motivací k vzdělávání, DVPP, sebevzdělávání a předávání zkušeností mezi kolegy pedagogy. Soustavná spolupráce i s koordinátorem ICT. Sebevzdělávání v této oblasti prakticky nesmí skončit.
Profesní rozvoj musí být zaměřen na zlepšení výukových postupů a na to, že žáci a studenti si rozvinou a osvojí potřebné digitální kompetence. Tento koloběh nikdy nekončí absolvováním konkrétního vzdělávacího programu, ale poznatky v něm získané se musí promítnout do výuky tak, aby se to projevilo na zvýšení kompetencí žáků a studentů.
Jak již bylo zmíněno výše, učitelé často disponují znalostmi, ale postrádají dostatek sebedůvěry k uplatňování svých digitálních kompetencí ve výuce. Je potřeba získat tuto sebedůvěru, získat zkušenosti s používáním ICT a tyto zkušenosti sdílet.
Zaměření se na sdílení zkušeností mezi pedagogy. V případě, že někdo absolvuje seminář na požadované téma, je potřeba získané znalosti předat ostatním pedagogům.
3. Profil Učitel21 a jak s ním pracovat
Na Metodickém portálu RVP.CZ byla na rámci DigCompEdu vytvořena aplikace Profil Učitel21, který je určený primárně k sebehodnocení vlastních schopností učitelů pracovat s digitálními technologiemi.
Vymezuje 22 digitálních kompetencí, které učitel může mít, ukazuje vazby mezi nimi, konkrétní příklady aktivit či fáze vývoje u každé digitální kompetence.
Vede učitele k poznání, kde se na cestě k plnému využití možností současných technologií ve výukovém procesu nachází a jak by mohl ve svém zdokonalování pokračovat.
Dává učitelům možnost svůj pokrok sledovat průběžně, sdílet ho s někým, kdo může pomoci.
Pokud byste pro sebe nebo pedagogy ve své škole potřebovali jednoduchý tutoriál, který provede pedagogy postupem, jak si vyplnit sebehodnocení v evaluačním nástroji Profil Učitel21 a zjistit tak úroveň svých digitálních kompetencí, lze ho vytvořit na Iorad.
Případně je už předem vytvořen na Sebehodnocení digitálních kompetencí (iorad.com) včetně souhrnu všech slidů na Sebehodnocení digitálních kompetencí (iorad.com).
Profil můžete využívat:
- k sebehodnocení vlastních digitálních kompetencí (nástroj vás netestuje, vy sami odhadujete, v jaké fázi pokroku se nacházíte)
- k plánování osobního profesního rozvoje v oblasti digitálních kompetencí
- k vyhodnocování osobního profesního rozvoje v oblasti digitálních kompetencí
- k sebehodnocení digitálních kompetencí kolegů
- k plánování profesního rozvoje kolegů v oblasti digitálních kompetencí
- k vyhodnocování profesního rozvoje kolegů v oblasti digitálních kompetencí
DigCompEdu stanovuje úrovně pokroku od A1 do C2: nováček, objevitel, praktik, odborník, lídr, průkopník. Více o úrovních najdete na stránkách RVP.
Vyzkoušejte si to
Vyplňte si Profil Učitel21, který najdete na stránkách https://ucitel21.rvp.cz/. Klikněte na “Přejít k hodnocení”.
Projděte si všech 6 oblastí. U každé oblasti vyhodnoťte každou kompetenci.
U každé kompetence zvolte úroveň vaší kompetence. Vyplňování je čistě subjektivní, pokuste se svoji úroveň odhadnout podle informací v profilu, můžete se také řídit popisem aktivit, které jsme uvedli v e-learningu.
Výsledek si můžete zobrazit v grafu (příklad)