ICT u žáků s nadáním
Stránky: | Moodle - Národní pedagogický institut České republiky |
Kurz: | M18 Digitální technologie pro žáky se speciálními potřebami (Praha 2024) |
Kniha: | ICT u žáků s nadáním |
Vytiskl(a): | Nepřihlášený host |
Datum: | pátek, 22. listopadu 2024, 23.41 |
Úvod
Žák s nadáním je jedinečný jedinec, který vykazuje mimořádný talent, schopnost nebo potenciál ve specifické oblasti, nebo více oblastech. Jedná se především o akademické dovednosti, umělecký projev, sportovní výkony nebo kreativita. Nadaní žáci mohou vykazovat výrazné schopnosti, které překračují průměrný standard v dané oblasti, a vyžadují diferenciovaný přístup k vzdělávání, aby plně rozvinuli svůj potenciál.
Využití informačních a komunikačních technologií může být pro žáky s nadáním na základní škole velmi prospěšné, neboť může poskytnout prostředky pro individuální rozvoj a podporu specifických schopností.
Kde hledat pomoc?
Co může pomoci nadaným žákům?
Online vzdělávací platformy. Využívání specializovaných online kurzů a platforem pro rozšíření znalostí a dovedností v oblasti zájmu nadaných žáků. https://www.nadanedeti.cz/pc-tablet-vyukovy-software
Adaptivní učební programy. Software, který se přizpůsobuje tempu a úrovni učení žáka, může být pro nadané děti vhodným způsobem, jak udržet jejich zájem a poskytnout jim výzvy. https://khanovaskola.cz/
Programování a rozvoj počítačových dovedností. K určení potenciálních budoucích nadaných programátorů a technologických lídrů může být užitečné poskytnout přístup k učení programování a vývoji počítačových dovedností.
Online výzkumné zdroje. Nadaní žáci mohou využívat různé online zdroje, které jim umožňují prohlubovat své znalosti v oblastech jejich zájmu.
Virtuální realita (VR) a rozšířená realita (AR). Využití VR a AR může poskytnout nadaným žákům interaktivní a vizuálně bohatší způsob učení, zejména v oblastech jako je historie, věda nebo umění.
Online spolupráce a projektová práce. Propojování s nadanými žáky na celém světě pomocí online platforem umožňuje společnou práci na projektech a sdílení nápadů. https://deti.mensa.cz/index.php nebo https://www.qiido.cz/obohacujici-materialy/
Elektronické knihy a audioknihy. Nadaní žáci mohou mít přístup k rozmanitým elektronickým knihám a audioknihám, které odpovídají jejich úrovni a zájmům.
Kreativní software. Software pro grafický design, videoeditaci nebo hudbu může podporovat kreativní projev nadaných žáků. https://www.storexppen.eu/articles/12-nejlepsi-graficke-programy-pro-kresleni-zdarma.html
Robotika a programovatelné hračky. Praktické učení prostřednictvím robotiky a programovatelných hraček může být pro nadané žáky motivující a zábavný způsob, jak rozvíjet technologické dovednosti.
Online mentální cvičení a hry. Aplikace a hry zaměřené na rozvoj kognitivních dovedností mohou poskytnout nadaným žákům stimulaci a výzvy. https://deti.mensa.cz/index.php?pg=tipy--hry--vyukove-pomucky a https://deti.mensa.cz/index.php?pg=tipy--hry--tablety-chytre-telefony.
Další inspirace
Níže uvedené stránky se zabývají vzděláváním žáků se SVP, mohou vám být inspirací.
- https://www.mentio.cz/
- https://www.vcelka.cz/app/all
- https://www.pachner.cz/vyukove-programy-95k/poruchy-uceni-21k
- https://insgraf.cz/7486/Informatika-digitalni-ucebni-pomucky
- Nakladatelství Parta (parta-sro.cz)
- https://mse-snoezelen.cz/
- https://www.nomiland.cz/didakticke-hry---didakticke-pomocky-hracky/digitalni-ucebni-pomucky-01/interaktivni-system/
- https://www.mipech.cz/209-digitalni-interaktivni-pomucky
- https://www.stiefel.cz/kategorie-produktu/materske-skoly/1-digitalni-interaktivni-pomucky/
- https://eshop.vlavici.cz/,
- https://www.helpnet.cz/sluchove-postizeni/kompenzacni-pomucky/dodavatele-pomucek
- https://www.helpnet.cz/sluchove-postizeni/kompenzacni-pomucky/dodavatele-pomucek
- https://projekty.osu.cz/adaptivita/5_zakladni-informace.html
- https://autismport.cz/o-autistickem-spektru/detail/strukturovane-uceni
- https://aplajc.cz/metody/voks.htm
- https://www.petit-os.cz/index.php/kategorie-produktu