Co je to ICT plán a jak ho vytvořit

Stránky: Moodle - Národní pedagogický institut České republiky
Kurz: M7 Digitální strategie školy a její integrace do ŠVP (Ostrava 2024)
Kniha: Co je to ICT plán a jak ho vytvořit
Vytiskl(a): Nepřihlášený host
Datum: pátek, 22. listopadu 2024, 11.48

1. Co je to ICT plán

ICT plán je strategický dokument, který přehledně popisuje stávající stav ICT v dané škole, cíle a plán dalšího rozvoje v této oblasti. Plán by měl být aktualizovatelný s cílovým časovým horizontem 23 roky. ICT plán školy může být přílohou výroční zprávy a dalších koncepčních dokumentů školy.  

V roce 2005 byl vydán Metodický pokyn Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy stanovující „Standard ICT služeb ve škole“ a náležitosti dokumentu „ICT plán školy“ jako podmínky čerpání účelově určených finančních prostředků státního rozpočtu v rámci SIPVZ. V něm jsou uvedeny body, co by měl ICT plán obsahovat. 

Na základě opatření ministra č.j. 26 721/2007-14 ze dne 13. 12. 2007 se nejedná o povinný dokument. Je to však velice efektivní nástroj pro řízení ICT ve škole. Většinou se také jedná o „veřejný“ dokument přístupný pro instituce jako např. zřizovatel, MŠMT, Česká školní inspekce, Finanční úřad… 



2. Proč je dobré dělat ICT plán?



3. Co musí ICT plán obsahovat?



4. Co byste měli vědět, než začnete

Co ještě byste měli vědět, než začnete? 

Při tvorbě ICT plánu každý přistupuje trochu jinak, neboť vždy záleží na vnějších a vnitřních podmínkách školy, kultuře, ochotě a dalších aspektech. Podle Romana Úlovce (dostupné zde: https://docplayer.cz/18430178-Metodik-ict-tvorba-ict-planu-skoly.html) je možné mluvit o třech přístupech.  


  Individuální požadavky zdola 

Tento přístup je vhodný u menších škol a škol s velmi odborným zaměřením, kde ICT nehrají klíčovou roli (mateřské školy, umělecké apod.). ICT koordinátor sbírá požadavky pedagogů, které následně seřadí do kategorií a předá vedení. Vedení (lze spolu s ICT koordinátorem) sestaví priority a zařadí do (většinou) ročního plánu.  

 Kooperace předmětových komisí 

Pokud mají ve škole silné postavení předmětové komise, je vhodný tento přístup. ICT by měly být využívány běžně při výuce, přípravě na výuku i při různých školních procesech. ICT koordinátor udělá analýzu vybavenosti školy a učitelé doplní své požadavky na změnu. Dále jsou pro každou předmětovou komisi stanoveny požadavky služeb ICT. ICT koordinátor pak vše sjednotí a sestaví ICT plán školy, s ředitelem pak zpracují priority a zavedou do střednědobého plánu. Ředitel je většinou hybatelem rozvoje školy a o ICT plán je pro něj důležitým dokumentem, díky kterému řeší roční plány.  

 Systematické plánování “shora” 

Tento přístup je vhodný pro velké školy a školy, kde je ICT přikládán velký význam. Zde se vyžaduje komplexnější a systematičtější přístup. Ředitel spolu s ICT koordinátorem zpracují analýzu současného stavu, stejně tak současný stav zpracují i pedagogové. Ředitel pak podle analýzy provede evaluaci strategie školy a stanoví strategické pilíře ICT plánu, který ICT koordinátor rozpracuje v konečnou verzi. Ředitel zpracovává harmonogram do krátkodobých operativních plánů školy.    

 


5. Jak se ICT plán vytváří?

Proces tvorby – analýza stavu a vytvoření ICT plánu 

Velkou část ICT plánu vám zabere analýza současného stavu ve škole. 

Je vhodné se zaměřit na stav z pohledu ICT, ale o z pohledu personálního. Podívejme se níže, co takové zachycení stavu (audit) může obsahovat.  

 

Analýza a zachycení stávajícího stavu – ICT audit 
  • seznam všech prostor školy 

  • počet žáků a pedagogických pracovníků ve škole  

  • seznam jednotlivých zařízení a pomůcek  

  • seznam digitálního výukového, komunikačního i řídícího obsahu včetně problematiky dodržování autorského zákona a platných licenčních ujednání 

  • standardizace, popis infrastruktury 

  • popis konektivity, webu a elektronické pošty  

  • popis systému bezpečnosti  

  • finanční a účetní podklady 

 

Analýza a zachycení stávajícího stavu – personální audit 
  • rozdělení pedagogů dle úrovně ICT kompetencí (dovednost ovládat ICT technologie, dovednost začleňovat je smysluplně do výuky, ochota tak činit a učit se novým věcem) 

 

Analýza a zachycení cílového stavu 

  • Na základě ICT a personálního auditu stanovíte cílový stav materiálně-technického a personálního zabezpečení ICT oblasti ve škole a jeho využití v rámci výuky a řízení školy. 
  • Popíšete, jak toho chcete dosáhnout a v jakém časovém horizontu. Cílové ukazatele využívání ICT technologií ve škole musí zohlednit obsah výuky, ŠVP, požadavky pedagogů a technické i finanční možnosti školy.
  • Cílový stav je potřeba stanovit i v rámci kompetenčních profilů jednotlivých pedagogů a popsat jejich profesní rozvoj, úroveň znalostí, dovedností, schopností a postojů v souvislosti s využíváním ICT technologií ve výuce. 

Vytvoření ICT plánu 

  • V plánu se uvedou jednotlivé kroky k dosažení cíle. 
  • Zmapují se možné finanční zdroje a uvedou se počty, specifikace, cena a umístnění jednotlivých digitálních technologií a pomůcek k nákupu či pronájmu. 
  • Do plánu je také žádoucí zařadit i další související oblasti jako např. plán navýšení kompetencí pedagogů či analýzu dodavatelů a další. 


6. Realizace a implementace ICT plánu

Jak váš plán postupně realizovat a implementovat do života školy?

ICT plán by měl respektovat ŠVP školy, nejlépe být do něj začleněn. Je proto důležité, aby ICT koordinátor a koordinátor ŠVP spolupracovali. Při hledání a stanovování vize školy není možné, aby pracovaly tyto osoby odděleně.  

Poté, co ICT plán vytvořen a realizuje se, je zapotřebí sledovat, jak se naplňují vytyčené cíle.  

Kontrola je

 Formální, tedy že ICT plán 
  • obsahuje náležitosti dokumentu 

  • má odpovídající formu a design 

Procesní, kdy se zjišťuje, jestli 
  • byla provedena analýza současného stavu 

  • zda jsou cíle v souladu se strategickými dokumenty 

  • zda existuje časový plán činností a k nim přidělené zodpovědné osoby 

  • existují alternativní realizace 

  • je ICT plán realizovatelný 

  • je komplexní, tedy zahrnut ve všech oblastech života škola 

  • přináší zkvalitnění práce žáka, učitelů a dalších 

  • usnadňuje práci 


7. Ukázky ICT plánů škol

Pro rozbor priorit a plánů vaší školy v digitalizaci budou jako relevantní dokumenty ŠVP, minimální preventivní program, školní akční plán (pokud máte), plán vzdělávání pedagogických pracovníků, plán projektů a investic. 

Můžete se také inspirovat ICT plány škol, které v letech 2002 až 2005 byly povinné pro školy, které se ucházely o finanční podporu v rámci programu Vlády ČR „Státní informační politika ve vzdělávání“. Nemálo škol pokračuje v tom, co se před 20 lety naučily a kroky ve své digitalizaci prioritizují a sdílí napříč školou a se zřizovatelem. 

Pro lepší interní audit digitálního rozvoje školy použijte nástroje Profil Škola 21 nebo SELFIE pro školy, případně si objednejte na konzultaci vašeho KIM a IT guru. 

 

 Ukázky ICT plánů škol. Co se Vám na nich líbí, co byste rádi realizovali i ve vaší škole? 

ICT plán školy - ITveSkole.cz