Proč je potřeba dospělé učit jinak než děti
Stránky: | Moodle - Národní pedagogický institut České republiky |
Kurz: | M11 Specifika ve vzdělávání dospělých (Pardubice 2023) |
Kniha: | Proč je potřeba dospělé učit jinak než děti |
Vytiskl(a): | Nepřihlášený host |
Datum: | pátek, 22. listopadu 2024, 07.18 |
1. ICT koordinátor jako lektor
Tento modul bychom rádi pojali jako takové lektorské minimum pro ICT koordinátory. Budeme vycházet z vašich pedagogických znalostí a zkušeností, proto se nebudeme zabývat základními pojmy a principy, ale nabídneme vám obsah, který byste mohli upotřebit v praxi při vzdělávání kolegů ve škole.
Pokud byste se jako lektoři chtěli dále rozvíjet, doporučujeme vám e-kurzy pro rozvoj lektorských kompetencí, které nabízí například Evropská platforma pro vzdělávání dospělých EPALE. Nabízí aktuálně tři bezplatné kurzy pro lektory, které najdete na webu kurzy.epale.cz pod názvem lektorské minimum I-III. Na Youtube kanále EPALE najdete také řadu záznamů webinářů pro lektory, trenéry i metodiky vzdělávání dospělých.
2. Rozdíl ve vzdělávání dětí a dospělých
Proč je potřeba dospělé učit jinak než děti
My dospělí potřebujeme totiž jiný přístup než děti a to, co učitel s úspěchem aplikuje na děti, nebude na dospělé pravděpodobně fungovat.
Vyberte, která tvrzení vpravo se vztahují spíše ke vzdělávání dětí a která k dospělým. Přetáhněte tvrzení do správného sloupce. Jakmile budete mít všechna tvrzení přiřazena, klikněte na vyhodnotit.
2.1. Jak se učí dospělí
Učící proces dospělého se liší. Dospělý je ovlivněn mnoha faktory v závislosti na jeho věku a zkušenostech.
Co vše tedy zasahuje do procesu vzdělávání dospělých a na co bychom měli myslet?
Zkušenosti;
Životní priority;
Zralost;
Motivace (dobrovolný a aktivní vztah ke vzdělávání);
Záměrnost vzdělávání (univerzalismus vs. utilitarismus)
(Dvořáková, Langer, 2014).
2.2. Myslete na praktičnost
Z pozice lektora je nezbytné respektovat specifika učení dospělých, aby nedocházelo k demotivaci účastníků vzdělávání.
U žáků se nepředpokládá, že brzy využijí všechny nabyté znalosti a dovednosti v praxi, kdežto dospělí se chodí vzdělávat právě proto, aby mohli nové informace a dovednosti používat, aplikovat do své praxe.
Proto zde není možná vysoká míra uniformity vzdělávání, dochází zde k vysoké míře diferenciace dle konkrétních potřeb a požadavků.
2.3. Lektor jako kámoš?
Vzdělávaný pedagog by měl mít možnost vzdělávání ovlivnit a zasahovat do něj. Lektor (zejména pak interní lektor v pozici koordinátora ICT) by měl volit partnerský přístup, jelikož v této roli nemá vysokou míru formální autority, kterou běžně disponuje ve vztahu učitel – žák.
Vzdělávaný pedagog také přebírá velkou část odpovědnosti nejen za proces, ale také za výsledky svého vzdělávání. Hlavním zdrojem motivace je pak aktuálnost a potřebnost daného tématu pro dospělého účastníka vzdělávání. V tom je rozdíl oproti žákům, kteří jsou zpravidla motivováni povinností, zájmem či pouze známkou.
S čím se můžete u dospělého ještě setkat a s čím můžete jako lektor-partner pomoci?
Vysoká míra kritičnosti vůči svému okolí
Zvláštnosti v průběhu rozvoje logického myšlení, jehož rovnoměrný rozvoj nastává po 26. roku. Nad logickým myšlením však dominuje praktická orientace, což pro praxi znamená tlak na výběr metod.Obtížné přiznávání chyb a změnu názoru
Nárůst vnějších tlaků, okolností umocňujících problémy – pracovní, rodinné či jiné obtíže bránící v intenzívním studiu.Obava ze selhání (strach udělat chybu) a zesměšnění
(Langer, 2016 a Barták, 2003)