Jak se lektor připravuje na výuku dospělých
Stránky: | Moodle - Národní pedagogický institut České republiky |
Kurz: | M11 Specifika ve vzdělávání dospělých (Brno 2023) |
Kniha: | Jak se lektor připravuje na výuku dospělých |
Vytiskl(a): | Nepřihlášený host |
Datum: | neděle, 24. listopadu 2024, 11.56 |
1. Příprava je základ
Ze své praxe jistě víte, že příprava na výuku je přinejmenším stejně důležitá jako výuka samotná. Pokud jste nepřipraveni, hrozí u dospělých mnohem větší riziko než u dětí, že to odhalí a důkladně vám to osladí. A možná už že vám nedají šanci to zkusit znovu a lépe.
Lektoři k přípravě vzdělávacího kurzu, či školení, často používají třeba ADDIE model, nebo čím dál více populární koncept tzv. Design thinking.
Můžete si oba modely prostudovat a třeba vám některý z nich pomůže při přípravě vzdělávacích aktivit. Kdybychom to ale měli velmi zjednodušit, jde primárně o to, že si uděláte co nejlepší analýzu své cílové skupiny, co opravdu v praxi potřebují, co jim pomůže v tom, co dělají. Poté si stanovíte vzdělávací cíle šité na míru vaší cílové skupině a vyberete obsah, který je pro ně relevantní. Pak už jen zvolíte formu a metody výuky, které vám pomohou cíle nejlépe naplnit. Na závěr si vyhodnotíte, zda jste cílů dosáhli, jestli bylo vzdělávání opravdu efektivní a dle výsledků si přípravu upravíte.
Možná si říkáte, že v tom nevidíte velký rozdíl oproti běžné práci učitele ve škole a přípravách na hodinu a máte vlastně pravdu. Velký rozdíl je ale právě v té odlišné cílové skupině, kterou představují dospělí a ve specificích jejich vzdělávání.
1.1. ADDIE
ADDIE je zkratka pro pět fází vývoje vzdělávacích materiálů:
- Analýza
- Design
- Development
- Implementace
- Evaluace
Analýza
Pokud chceme provádět nějakou vzdělávací aktivitu nebo vytvářet nějaký vzdělávací obsah, tak musíme v prvním kroku provést analýzu situace. Co je potřeba udělat? Co studenti už umí? Co je to, co by jim mohlo pomoci? Jaké jsou náklady na možná řešení? Analýza je zásadní, protože umožňuje přesně cílit konkrétní úsilí.Návrh
Když víme, co potřebujeme a pro koho to vytváříme, můžeme se pustit do návrhu, tedy od rozplánování jednotlivých kroků, které povedou k naplnění vytyčených cílů. Zde již volíme vhodné formy (video, osobní konzultaci, online nástroje, …). Velice může pomoci, pokud výstupem této fáze bude prototyp.Vývoj
V této fázi vytváříme podle návrhu vzdělávací objekty. Je třeba pamatovat na to, že je nutné je pečlivě kontrolovat a reflektovat. Vytvořené prvky neustále testujeme a konzultujeme tak, aby byl výsledný vzdělávací objekt funkční.
Implementace
Tato fáze představuje vlastní využití vytvořených objektů a jejich doručení studentům. Může sem spadat například přenesení podkladů do LMS, vyplnění a nastavení vzdělávacího prostředí atp. Součástí implementace ale může být také interakce se studentem. Cílem modelu není tvořit jen digitální objekty, ale obecně pomoci realizovat takové vzdělávací aktivity, které pomohou studentům s učením, takže konzultace nebo společná práce může být součástí implementačního procesu.
Hodnocení
Podle modelu ADDIE je třeba všechny provedené edukační akce evaluovat, zjistit, zda skutečně fungují a plní cíle, které mají. Relativně snadno se může stát, že vytvoříme skvělé materiály, které ale budou rozvíjet jiné kompetence a znalosti, než jaké původně poptávali uživatelé, nebo naopak že opomeneme nějaké prvky, které budou mít za následek nespokojenost studenů.
(Zdroj: https://clanky.rvp.cz/clanek/23177/DIGCOMPEDU-3.2:-VEDENI-STUDENTA.html)
ADDIE nabízí komplexní pohled na věc, který si však můžete upravit dle vašich konkrétních potřeb. Některé kroky můžete přeskočit či zjednodušit v závislosti na vašich podmínkách.
(Zdroj: https://www.menseek.eu/addie-aneb-jak-tvorit-online-kurzy-ktere-nedostanou-kosem/)
1.2. Design Thinking
Design Thinking je ideologií i procesem, který se zabývá řešením složitých problémů způsobem, který je zaměřen primárně na uživatele.
Design Thinking lze aplikovat na jakoukoli oblast, nemusí jít nutně o design. Design Thinking je v první řadě zaměřen na uživatele, na lidi, snaží se pochopit potřeby lidí a přijít s účinnými řešeními k uspokojení těchto potřeb.
Design Thinking se zaměřuje na dosahování praktických výsledků a řešení.
Proces Design Thinkingu je rozdělen do pěti kroků nebo fází: empatie, definice, idea, prototyp a test.
Fáze 1: Empatie
Fáze 2: Definice
Když problém zformulujete do slov, můžete začít přicházet s řešeními a nápady – čímž se dostáváme do třetí fáze.