Druhy digitálních zařízení
13. Drony
Drony jsou zařízení primárně určená k létání (pilotování) a většinou disponují kamerou, která celý let natáčí.
To ale není vše, tato technologie je a ještě více bude nástrojem pro celou řadu odvětví a tím se nabízí jako výuková digitální pomůcka i do mnoha oblastí vzdělávání a vytváří tak pojítko mezi výukovými předměty a gramotnostmi, napříč kterými může být hojně využívána.
Dronů je velké množství druhů a typů, dokonce již existují i hejna menších dronů, které spolu kooperují, existují i drony pozemní, vodní i podvodní.
Zvažujete pořízení dronu pro školní účely, zde najdete deset důvodů, proč do školy pořídit drony.
Legislativa a pravidla létání pro drony
Létání s dronem je sice zábava, ale pokud létáte venku mezi lidmi a budovami, je potřeba dodržovat několik pravidel, aby se nikomu a ničemu nestala újma. Od 31.12.2020 navíc vstupují v platnost nová pravidla pro létání s drony a pro všechny drony s kamerou bude povinná registrace dronu a pilota.
Užitečné odkazy:Provoz v rámci „Otevřené“ (Open) kategorie – Přehled pravidel a požadavků pro provozování dronů v Otevřené kategorii podle české legislativy.
Jaké jsou mé povinnosti coby provozovatele dronu v „otevřené“ kategorii? – Informace o povinnostech provozovatele dronu v Otevřené kategorii, včetně registrace a online výcviku.
Pravidla pro létání s drony, aneb co vše s dronem (ne)smíte – Souhrn pravidel pro bezpečné a legální létání s drony, včetně omezení a zakázaných praktik.
The World Games 2022: Drone Racing – Informace o závodech dronů na World Games 2022, které představují rychle se rozvíjející letecký sport.
- – Video představující pět nejúžasnějších dronů.
S drony se též pojí rizika, o kterých je vhodných s žáky mluvit:
Dron: dobrý sluha nebo zlý pán? – Článek z rozhlas.cz, který zkoumá výhody a nevýhody dronů v různých kontextech.