Co je to ICT plán a jak ho vytvořit

4. Co byste měli vědět, než začnete

Co ještě byste měli vědět, než začnete? 

Při tvorbě ICT plánu každý přistupuje trochu jinak, neboť vždy záleží na vnějších a vnitřních podmínkách školy, kultuře, ochotě a dalších aspektech. Podle Romana Úlovce (dostupné zde: https://docplayer.cz/18430178-Metodik-ict-tvorba-ict-planu-skoly.html) je možné mluvit o třech přístupech.  


  Individuální požadavky zdola 

Tento přístup je vhodný u menších škol a škol s velmi odborným zaměřením, kde ICT nehrají klíčovou roli (mateřské školy, umělecké apod.). ICT koordinátor sbírá požadavky pedagogů, které následně seřadí do kategorií a předá vedení. Vedení (lze spolu s ICT koordinátorem) sestaví priority a zařadí do (většinou) ročního plánu.  

 Kooperace předmětových komisí 

Pokud mají ve škole silné postavení předmětové komise, je vhodný tento přístup. ICT by měly být využívány běžně při výuce, přípravě na výuku i při různých školních procesech. ICT koordinátor udělá analýzu vybavenosti školy a učitelé doplní své požadavky na změnu. Dále jsou pro každou předmětovou komisi stanoveny požadavky služeb ICT. ICT koordinátor pak vše sjednotí a sestaví ICT plán školy, s ředitelem pak zpracují priority a zavedou do střednědobého plánu. Ředitel je většinou hybatelem rozvoje školy a o ICT plán je pro něj důležitým dokumentem, díky kterému řeší roční plány.  

 Systematické plánování “shora” 

Tento přístup je vhodný pro velké školy a školy, kde je ICT přikládán velký význam. Zde se vyžaduje komplexnější a systematičtější přístup. Ředitel spolu s ICT koordinátorem zpracují analýzu současného stavu, stejně tak současný stav zpracují i pedagogové. Ředitel pak podle analýzy provede evaluaci strategie školy a stanoví strategické pilíře ICT plánu, který ICT koordinátor rozpracuje v konečnou verzi. Ředitel zpracovává harmonogram do krátkodobých operativních plánů školy.