Bezpečnost na internetu pro žáky
Co se děje ve školách
Pravděpodobně i vy znáte z doslechu nebo ze své vlastní praxe příběhy dětí, které se díky své vlastní neopatrnosti nebo nevědomosti staly oběťmi podvodu, zneužití nebo vydírání prostřednictvím internetu. Takové děti pak mají často nemalé následky na svém psychickém i fyzickém zdraví a na sebeúctě.
Přečtěte si, jak problém s kyberšikanou řešili na základní škole na Klatovsku. Možná vás po přečtení příběhu napadne, jak by se podobná situace řešila třeba u vás ve škole.
Falešný profil
Na základní škole na Klatovsku se kyberšikany dopustily žačky 4. třídy. Oběť svým spolužačkám v dobré víře prozradila své heslo, aby jí na profil Lidé.cz nahrály fotky, protože ona sama to neuměla. Tři spolužačky jí na její profil opravdu fotky nahrály, ale určitě ne ty, o které stála. Nahráním „zábava“ ovšem neskončila. Kolonky typu „oblíbené jídlo“, „oblíbená kniha“, nebo „záliby“, původně vyplněné obětí, přepsaly vulgárními komentáři. Nakonec změnily heslo, takže spolužačka neměla šanci se svým profilem cokoli dělat. Případ vyšel na povrch poté, co se oběť po několika dnech svěřila učiteli, který ve škole vyučoval počítače a k němuž měla důvěru. Předělaný profil oběti byl po komunikaci se správcem serveru Lidé.cz smazán.Na půdě školy se tento případ řešil poněkud hekticky, protože kyberšikana „praskla“ 14 dní před koncem školního roku. Byla svolána výchovná komise, kde byli přítomni rodiče pachatelek, oběť a její zákonný zástupce, pracovník OSPODu, ředitel školy a školní metodik prevence. Padly dvě dvojky z chování a jedna ředitelská důtka. Dívky, které profil upravily, si zjevně neuvědomovaly závažnost situace – po celou dobu se vesele pošťuchovaly. Ani jejich rodiče si neuvědomovali plně závažnost problému. Následná diagnostika ve třídě (s odstupem letních prázdnin) neodhalila zatím žádné hlubší vztahové problémy. I přesto bylo třídě doporučeno a realizováno pět dvouhodinových bloků zaměřených na posilování důvěry ve třídě, vzájemné spolupráce a rozvoje komunikace. Žáci by každopádně potřebovali průběžně vzdělávat v digitální gramotnosti.
Zdroj: https://zapojmevsechny.cz/clanek/kybersikanu-u-zaku-nikdy-nepodcenujte-prinasime-rady-k-prevenci#kov10